SON DAKİKA
Son dakika: Tarihin en büyük düşüşü gerçekleşiyor! Brent petrol dibi gördü

Son dakika: Tarihin en büyük düşüşü gerçekleşiyor! Brent petrol dibi gördü

Dün 90 dolara kadar yükselen brent petrolün varil fiyatı bugün 83 dolara kadar geriledi. Yaşanan büyük düşüşün ardından benzin, motorin ve LPG'ye indirim gelmesi bekleniyor.

Ekonomi

23.01.2024, 19:51

Geçtiğimiz hafta 95 dolar seviyelerinde seyreden brent petrol fiyatları, dün 90 dolara kadar gerilemişti. Brent petrol yeni haftaya 83 dolarla başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,62 dolardan alıcı buldu.

Emeklilere çift maaş müjdesi: SSK ve Bağ-Kur emeklileri çift maaş... Haberi Görüntüle

TALEBİN DÜŞECEĞİ BEKLENTİSİ FİYATLARDA ETKİLİ OLDU 

Fiyatlardaki düşüşte, ekonomik resesyon endişelerinin talebin düşeceği beklentisine yol açması ve değeri artan dolar etkili oldu.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD de dahil olmak üzere çok sayıda ülkenin merkez bankalarının artan enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmesi ekonomik yavaşlama endişelerine yol açıyor.

SGK 1999 ve 2008 sigorta girişi olanlar erken emekli mi... Haberi Görüntüle

DOLAR ENDEKSİNDEKİ ARTIŞ FİYATLARI BASKILIYOR 

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış da dolara endeksli petrolü, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek fiyatları baskılıyor.

Ancak Rusya-Ukrayna Şavaşı'nın yarattığı arz kesintileri ve aralıkta devreye girecek Rusya'ya yönelik yaptırımlar, fiyatları destekliyor. Savaşın başından beri AB tarafından kabul edilen en büyük yaptırımları içeren 6'ncı yaptırım paketi kapsamında AB, Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine ürün tedarikini ise 5 Şubat itibarıyla tamamen kesmeyi planlıyor.

Artemis Halı HALKA ARZ hangi bankalardan alınır, kaç lot verecek?... Haberi Görüntüle

RUS ARZINDAKİ BOŞLUK DOLDURULMAYA ÇALIŞILIYOR 

Rus arzındaki boşluğu doldurmak için günlük 1 milyon varili aşan ABD ham petrolünün Avrupa'ya yöneleceğine yönelik haber akışı da arz endişelerini hafifleterek fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor.

Öte yandan, piyasalar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek hafta gerçekleştirecekleri toplantıya odaklandı. Grup, son toplantısında ekim ayı için günlük 100 bin varillik bir üretim kesintisi kararlaştırmıştı.

Grubun hali hazırda hedeflenenin oldukça altında üretim yapması, açıklanan herhangi bir kesintinin arz üzerinde fazla bir etkisi olmayacağına yönelik beklentileri kuvvetlendiriyor.

Brent petrolde teknik olarak 85,09 ile 85,90 dolar aralığının direnç, 83,75 ile 83,22 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği bilgisi paylaşılıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading