Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: SGK'dan erken emeklilik müjdesi! Bu prim sayısına ulaşanlar başvuru yapmaya başladı

Son dakika: SGK'dan erken emeklilik müjdesi! Bu prim sayısına ulaşanlar başvuru yapmaya başladı

Erken emekli olmak isteyen vatandaşlara SGK müjdesi duyuruldu. SSK'lı Bağ-Kur'lu kamu çalışanı ayırt edilmiyor. Hastalanan ve işine devam edemeyenler nasıl emekli olabileceklerini merak ediyor. Malulen emekli olabilmek için çalışma gününde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporunun bulunması gerekiyor.

Ekonomi

02.03.2024, 10:28

Vatandaşlar malulen emekli olmanın şartını merak ediyor. Milyonlarca vatandaş nasıl malulen emekli olunur sorusunun cevabını ararken Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan detayları açıkladı. 

Memur ve emeklilerin en merak ettiği konu: Maaşlar ne kadar olacak? Memur ve emeklilerin en merak ettiği konu: Maaşlar ne kadar... Haberi Görüntüle

KİM MALULEN EMEKLİ OLABİLİR? 

Bir işverene bağlı işçi olarak çalışanlar, kendi adına Bağ-Kur’lu olarak çalışanlar ve kamu görevlileri; çalışma gücünü ya da iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle meslekte çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmesi halinde malulen emekliliğe ya da bir başka deyişle sakatlık nedeniyle emekliliğe hak kazanıyor. Bunun için de malul olduğunuza dair rapor almanız gerekiyor.

Çeyrek, gram ve yarım altın güne nasıl başladı? 17 Mayıs güncel altın fiyatları Çeyrek, gram ve yarım altın güne nasıl başladı? 17 Mayıs... Haberi Görüntüle

ŞARTLAR NELER? 

En az on yıldan beri sigortalı olup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları yerine getirenlere malullük aylığı bağlanıyor.

Kimse telaşa kapılmasın! Uzman ekonomistten rahatlatan açıklama Kimse telaşa kapılmasın! Uzman ekonomistten rahatlatan açıklama Haberi Görüntüle

RAPOR NASIL ALINIR? 

Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Önce, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), müdürlüğü malulen emeklilik için size sevk yazısı verecek. Bu yazı ile devlet üniversite hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’ne gideceksiniz. Malullük raporunu sadece bu hastaneler verebiliyor. Bu hastaneler yoksa devlet hastaneleri de sağlık raporu düzenleyebiliyor. Özel hastanelerden alınacak malul olduğunuza dair rapor geçerli sayılmıyor.

Araç alacaklara kritik uyarı! 7 Temmuz'dan itibaren satılmayacak Araç alacaklara kritik uyarı! 7 Temmuz'dan itibaren satılmayacak Haberi Görüntüle

MESLEK HASTALIĞI ERKEN EMEKLİ OLMAYI SAĞLAR MI? 

Olunur; sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya iş şartları nedeniyle uğranılan geçici veya sürekli hastalıklad, bedensel veya ruhsal rahatsızlıklar nedeniyle de erken emekli olunur. Malulen emeklilik için SGK’ya yapılacak başvuru, hastaneye sevk süreci ve Sağlık Kurulu raporu meslek hastalığı için de geçerlidir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading