Yandex Metrica

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Tüketici kredilerinde yeni dönem başladı

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! Tüketici kredilerinde yeni dönem başladı

Tüketici ve konut kredileri, sigortalı ve sigortasız olacak şekilde müşteri tercihine göre sunulabilecek. Söz konusu uygulama 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. 

Ekonomi

05.04.2024, 04:45

Tüketici kredi sözleşmesi ile konut finans sözleşmelerinde yeni uygulamalar devreye alındı.

Söz konusu sözleşmelere "yan finansal ürün" başlığıyla tüketiciye sunulan her türlü ürün veya hizmet ile kredi bağlantılı sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan maddeler eklendi.

85 milyon vatandaşa müjde: Köprü, otoyollar ve toplu taşıma araçları Kurban Bayramı'nda ücretsiz 85 milyon vatandaşa müjde: Köprü, otoyollar ve toplu taşıma araçları... Haberi Görüntüle

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve her iki yönetmelikte de bu yönde düzenlemeler içeren yönetmeliklere göre, kredi verenler; tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve süresi esas alınarak hazırlanacak örnek ödeme planı ile sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgiyi sunmak zorunda olacaklar.

Emekliye oluk oluk para akacak: Ziraat Bankası kredi musluğunu sonuna kadar açtı: 50.000 TL destek ödemesi Emekliye oluk oluk para akacak: Ziraat Bankası kredi musluğunu sonuna... Haberi Görüntüle

KREDİ BAĞLANTILI SİGORTA YAPTIRILAMAYACAK

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamayacak. Kredi veren, kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir sözleşmeyi de tüketiciye teklif etmek koşuluyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir kredi sözleşmesini tüketiciye sunabilecek.

Türkiye'ye yeni müjdeler yolda! Kör Kandil'den petrol fışkıracak Türkiye'ye yeni müjdeler yolda! Kör Kandil'den petrol fışkıracak Haberi Görüntüle

TÜKETİCİ İSTEDİĞİ SİGORTA ŞİRKETİYLE ANLAŞABİLECEK

Tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı, kredi tutarı ve süresi ile uyumlu, kredi veren olan sigorta poliçesi, tüketiciye önerilen kredinin koşullarında değişikliğe sebep olmaksızın kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak.

Kredi bağlantılı sigortanın kredi konusu ile uyumlu olması zorunlu tutuldu. Krediye ilişkin aynı teminatı içeren birden fazla sigorta ve kredi tutarını aşan sigorta yapılamayacak.

Dar gelirli vatandaşa doğalgaz müjdesi! Tarife sistemiyle cepler rahat edecek Dar gelirli vatandaşa doğalgaz müjdesi! Tarife sistemiyle cepler rahat edecek Haberi Görüntüle

14 GÜN İÇERİSİNDE SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKI

Yapılan düzenlemeye göre, belirsiz süreli tüketici kredilerinde akdi faiz oranının düşürülmesi durumunda bu değişiklik, bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade edecek.

Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliğinin; 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına ilişkin maddesinde yapılan düzenlemeye göre, cayma hakkı süresi içinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın bu madde hükümleri uygulanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading