Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! KDV iadelerinde yeni dönem

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı! KDV iadelerinde yeni dönem

Temel gıda maddelerinde daha önce yılı içinde mahsuben daha sonraki yıl nakden alınabilirken KDV iadesinin, ilgili yılda da 6 aylık dönem itibari ile nakden alınabilmesi mümkün hal geldi. Konu ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:59

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan KDV Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Tiryakilere darbe yapılacak: Sigaraya yeni zam! Bu kez fiyatlar 10 TL birden artacak Tiryakilere darbe yapılacak: Sigaraya yeni zam! Bu kez fiyatlar 10... Haberi Görüntüle

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI 

Tebliğle temel gıda maddelerinde KDV oranının yüzde 1'e indirilmesi nedeniyle mükellefler üzerindeki finansman yükünün azaltılması amacıyla mükellefler tarafından KDV iadesinin yılı içinde nakden alınabilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Böylece daha önce yılı içinde mahsuben, ertesi yıl nakden veya mahsuben alınabilen KDV iadesinin, ilgili yılında da 6 aylık dönem itibarıyla nakden alınabilmesinin önü açıldı.

Sigorta şirketleri tarafından verilen süresiz ve şartsız kefalet senetlerinin KDV iadelerinde teminat olarak kabul edilebilmesi sağlandı.

Emekli olduktan sonra çalışanlar dikkat! 2007- 2008 öncesi işe başlayanları ilgilendiren haber! Emekli maaşınız kesilebilir! Emekli olduktan sonra çalışanlar dikkat! 2007- 2008 öncesi işe başlayanları... Haberi Görüntüle

KOLAYLIK GETİRİLDİ 

KDV'den istisna olarak işlem yapan mükelleflerin mal ve hizmet alımlarına ilişkin olarak kendi lehlerine ortaya çıkan kur farklarının KDV iade hesabında ne şekilde dikkate alınacağı hususuna ilişkin açıklama yapılarak, KDV iadesi yapıldıktan sonra ortaya çıkan kur farklarına ilişkin mükelleflere iade hesabında değişiklik yapmama kolaylığı getirildi.

Emeklilik hayali kuranlara müjde: 1991 1994 1998 2008 SGK girişine erken emeklilik tablosu güncellendi! Emeklilik hayali kuranlara müjde: 1991 1994 1998 2008 SGK girişine... Haberi Görüntüle

AY BAŞINDA UYGULANACAK 

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında demir-çelik ürünlerinin tesliminde uygulanan tevkifat oranı 4/10'dan 5/10'a yükseltildi. Ayrıca söz konusu ürünleri satanların, payları Borsa İstanbul AŞ'de işlem gören şirketler olması durumunda da tevkifat uygulanması kararlaştırıldı.

Süresinden sonra beyan edilen tevkifata tabi işlemlere ilişkin KDV'nin, mükelleflerce hangi dönemde indirim konusu yapılabileceği hususu netleştirilmiş oldu.

Tebliğin bazı maddeleri yürürlüğe girerken bazıları gelecek ay başında uygulanmaya başlanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading