SON DAKİKA
Son dakika: Milyonlarca vatandaşa EYT müjdesi! Erken emeklilikte yeni detaylar ortaya çıktı 

Son dakika: Milyonlarca vatandaşa EYT müjdesi! Erken emeklilikte yeni detaylar ortaya çıktı 

Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili birtakım açıklamalar yapmış ve milyonlarca vatandaşa emeklilik yolunu açan bilgiler vermişti. EYT çalışmasında son detaylar belli oldu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:46

Milyonlarca EYT'li vatandaşa emeklilik yolunu açan çalışmalarda sona gelindi. Vedat Bilgin'in açıklamalarından hareketle EYT'de tek bir formül üzerinde duruluyor.

İŞKUR duyurdu! LİSE MEZUNU 900 BÜRO MEMURU ALINACAK! KPSS şartı... Haberi Görüntüle

"TEKNİK ÇALIŞMA BİRAZ DAHA ZAMAN ALACAK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün yaptığı açıklamada, "Bu konudaki teknik çalışma biraz daha zaman alacak, tek bir formül üzerinde duruyoruz ama henüz sonuçlandırmadık. EYT Aralık ayı gibi gündeme gelir" demişti. Peki bu teknik çalışmalarda öne çıkan başlıklar neler? Teknik çalışma sırasında 6 başlıkta değerlendirme yapılıyor.

Bakan Göktaş açıkladı! Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri hesaplara... Haberi Görüntüle

PRİMİ YÜKSEK OLANLAR AVANTAJ KAZANACAK

Teknik çalışmalar yapılırken özellikle 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış ancak belli bir prim seviyesine gelmiş sigortalılar üzerinde duruluyor.

Genel anlamda bakıldığı zaman 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış herkes EYT'li olmuş durumda. Yani yaş şartı getirildiği için yaşa takılmış durumda.

Ancak bu sigortalıların tamamının yasadan yararlanması yani emeklilik hakkı kazanması mümkün değil. Çünkü 8 Eylül 1999'da çıkartılan yasa tamamen kaldırılsa bile en az 5 bin gün prim şartı bulunuyor.

Teknik çalışmada ayrıca primin de en az 5000 ile işe giriş tarihine göre 5975 gün arasında olması üzerinde duruluyor. Bu noktada çok daha fazla prim günü olan sigortalılar da var. Bunlar açısından da bir avantaj oluşturulması gündemde. Burada da kadınlar için 7.200 gün erkekler için 9.000 gün masada bulunuyor.

EYT yasasından yararlanmak için 9 bin gün ya da 7 bin 200 gün istenmeyecek ama bu kadar günü olanlar için bir avantaj oluşturulabilecek.

Bakan Şimşek'ten ihracatçılara destek: Türkiye'de o projeyi onayladı! Haberi Görüntüle

SİGORTALI BEKLEME SÜRELERİ

Teknik çalışmada bakılan bir diğer konu ise sigortalı olarak bekleme süreleri. Kadınlar için 20 erkekler için ise 25 yıllık bekleme süreleri de var.

Bu durumda yasadan yararlanacak kadınların 230 yılı erkeklerin ise 25 yılı doldurmaları gerekiyor. Buna göre kadınlar açısından 20 yıllık süre dolmuş durumda.

Ancak erkekler için 1997 yılı ve öncesinde sigortalı olanlar 25 yılı doldurdular. Daha sonra sigortalı olanlar için 2023 ve 2024 yılının gelmesi gerekiyor.

Böylece yasa bugün çıktığında 6 Eylül 1997 öncesinde sigortalı olan erkekler için süre dolmuş olacak. Ancak süre şartını daha sonra tamamlayacaklar için bir kademeli geçiş de söz konusu olabilecek.

Burada süre çalışılan yıl olarak değil ilk sigorta olunan tarihten sonra bu güne kadar geçen zaman olarak belirleniyor. Bu yüzden kadınların 20 erkeklerin 25 yıl çalışmaları gerekmiyor.

Emeklilere ek zam müjdesi! e-Devlet'ten hemen kontrol edin zamlı maaşlar... Haberi Görüntüle

KADINLAR İÇİN 50 ERKEKLER İÇİN 52 YAŞ BAREMİ KONULMASI MASADA

Teknik çalışmada EYT yasasından yararlanacak olanların yaşları da değerlendiriliyor. Bu gün bakıldığında bir kısım EYT'linin primini doldursa bile 40'lı yaşlarda olduğu görülüyor.

Burada birkaç alternatif bulunuyor. Birisi yasada belirlenen yaş şartına kalan sürenin belli oranda indirilmesi, diğeri ise kadınlar için 50 erkekler için 52 yaş bareminin konulması.

Teknik çalışma sırasında primini dolduran bir sigortalının 47 yaşında aynı şekilde primini dolduran bir sigortalının ise 53 yaşında olduğu halde ikisinin ayın şartlarda emekli edilmesinin doğru olup olmayacağı da değerlendiriliyor.

Akaryakıt fiyatları rekor seviyede! 15 Şubat benzin ve motorin fiyatlarında... Haberi Görüntüle

3,5 YILA BAKILACAK

Teknik çalışmada masaya gelen bir başka konu ise farklı kurumlarda sigortalı olanların durumu. Daha önce SSK'lı olup sonradan memur olanlar, veya Bağ-Kur'lu olup SSKlı olanlar açısından emeklilik şartları da değerlendirmeler arasında.

Burada şu anda mevzuatta uygulanan son 7 yıllık süredeki 3.5 yıla bakılması ağırlık kazanıyor. Son 7 yıllık sigortalı süresince hangi kurum daha fazla ise o kurumdan emeklilik söz konusu olabilecek.

Ancak Bağ-Kur ve memurlar için 2002 itibariyle yaş şartına bakıldığı ve ona göre yaş şartı getirildiği de masada bulunuyor.

Reklam Kurulu'ndan Dijital Platformlara rekor ceza! Aboneleri mağdur eden 4... Haberi Görüntüle

ÜÇ AYRI HESAPLAMA YAPILACAK

Teknik olarak değerlendirilen bir başka konu ise maaş hesaplaması olacak. EYT'lilerin emekli oldukları tarihte primlerine ve kazançlarına göre maaş belirlenecek.

Buna göre üç dönem esas alınacak. 1999 öncesi 1999 ile 2008 arası ve 2008 sonrası dönem değerlendirilerek üç ayrı hesaplama yapılacak.

Bu üç hesap birleştirilerek emekli maaşı ortaya çıkartılacak. Kapsam ve emekli olacak kişi sayısı belli olduktan sonra yine maliyet de hesaplanacak. Böylece ödenecek maaşların miktarı ve bütçeye maliyeti de ortaya çıkmış olacak.

Altında kabus! İslam Memiş "Tuhaf bir durum oldu" diyerek duyurdu:... Haberi Görüntüle

BORÇLANMA İMKANLARI

Teknik çalışma sırasında primini ve yılını tamamlamış olanların dışında eksik primli olanlar için değişik borçlanma imkanları olup olmayacağı da değerlendiriliyor.

Bu noktada primleri tamamlama imkanı olanların da EYT kapsamına girip girmeyeceği masada olacak.

Bunun dışında askerlik borçlanması ile işe giriş tarihini geri çeken 1999 sonrası sigortalılar konusu da teknik çalışmanın içinde yer alıyor.

Borçlanmayla da olsa primini tamamlayamayacaklar açısından kısmi emeklilik şartları da değerlendiriliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading