SON DAKİKA
Son dakika: Milyonlarca çalışanın beklediği haber! Nakit ödeme dönemi başlıyor

Son dakika: Milyonlarca çalışanın beklediği haber! Nakit ödeme dönemi başlıyor

Milyonlarca çalışan vatandaşı ilgilendiren haber duyuruldu. Düzenleme sonrası yemek ücretini nakit olarak almayan çalışanlar, işverene sağlanacak vergi muafiyeti ile yemek parasını nakit olarak alabilecek.

Ekonomi

13.02.2024, 11:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde çalışanlara yemek ücreti müjdesini duyurmuştu. Erdoğan konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir" ifadelerineyer vermişti. 

Yeni düzenleme ile önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek olan Torba Kanun'da yer alacak. Düzenleme ile bugüne kadar uygulanan yemek bedeli istisnası değişecek ve çalışanlara nakden ödenene yemek bedeli tutarları vergi istisnası kapsamına girecek. 

Konuyla alakalı merak edilen detayları Hürriyet'ten Noyan Doğan yanıtladı: 

Ünlü milyarder Jeff Bezos vergi mi kaçırıyor? 8.5 milyar dolarlık... Haberi Görüntüle

ÇALIŞANLARA YEMEK ÜCRETİ ÖDENMEK ZORUNDA MI? 

İş kanununa göre işverenin, çalışana yemek ücreti ödemek gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak iş sözleşmesinde yemek ücreti ödeneceği yer alıyorsa o zaman ödemek zorunda.

Gram altın 2128 TL'ye yükseldi! İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına kritik... Haberi Görüntüle

YEMEK ÜCRETİ NASIL ÖDENİR? 

Mesai saatleri içinde ya iş yerinde yemek olanağı sunar ya da yine mesai saatleri içinde yemek ücretini nakdi olarak öder. İşveren, çalışana yemek ücretini nakit ödeyeceği gibi yemek kartı ya da yemek fişi şeklinde de ödeyebilir.

Altında büyük depreme hazırlıklı olun! Uzman isim yatırımcılara seslendi: O... Haberi Görüntüle

GÜNLÜK YEMEK ÜCRETİ NE KADAR? 

Aslında işverenin, çalışana ödeyeceği günlük yemek ücretinin bir üst limiti yok. Ancak vergiden muaf tutulacak günlük yemek ücreti tutarını devlet her yıl belirleyip, açıklıyor. Bu tutar 2022 yılı temmuz ayından yıl sonuna kadarki sürede 51 lira, KDV ile birlikte 55 lira olarak belirlendi. İşveren, günlük bu tutarı, ücretten istisna edebiliyor. İşte buna da ‘yemek bedeli istisnası’ deniyor. İşverenin, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı gibi ödeme sistemleri ile verme hakkı da bulunuyor.

TROY yaygınlaşacak! EKK resmen duyurdu: Bu uygulama ile finansal altyapımız... Haberi Görüntüle

YEMEK ÜCRETİ SİGORTA PRİMİ İÇİNDE MİDİR? 

İşveren, yemek bedelini nakit olarak ödüyorsa bu durum gelir vergisine tabidir ve çalışanın bordrosunda gösterilir. Çünkü bu ödeme çalışana ek gelir olarak görülüyor ve vergiye tabi tutuluyor.

İstanbul’da kentsel dönüşüme hibe ve kredi desteği: Resmi Gazete’de yayımlandı Haberi Görüntüle

İŞVEREN YEMEK BEDELİNİ NAKİT YERİNE YEMEK KARTI İLE ÖDERSE NE OLUR? 

SGK primi hesaplanmıyor, prime esas kazanca dahil edilmiyor. Ancak gelir vergisi uygulanıyor. Yani, yemek kartı ile yapılan ödemelerde bugünkü şartlara göre işverene 51 lira vergi muafiyeti uygulanıyor. Daha açık bir anlatımla yemek kartı veya kuponu ile yapılan ödemeler, çalışana yardım gibi görülüyor 51 liraya kadar olan tutar için de vergi muafiyeti sağlanıyor.

Bakan Şimşek'ten FATF açıklaması: 'Son aşamaya gelindi' Haberi Görüntüle

YENİ UYGULAMA NE GETİRİYOR? 

Getirilmek istenen yeni uygulama ile restoran, lokanta, yemek kartı kullanım zorunluluğu ortada kalkacak. Bu durumda çalışanlara ödenen yemek bedeli vergi istisnası kapsamına girecek. Bugün yemek parasının çalışana nakit olarak ödenmesi durumunda ek gelir olarak nitelendirildiğinden ödenen tutar SGK ve gelir vergisine tabiyken, yeni uygulamada ödenen tutara vergi istisnası getirilecek, vergi alınmayacak. Ödenen tutarın ne kadarının vergiden muaf tutulacağı veya uygulamanın nasıl olacağı önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek Torba Kanun tasarısı ile netleşecek.

24 Şubat cumartesi kuyumcular açık mı? Bugün kuyumcular kapalı mı? Haberi Görüntüle

ÇALIŞANLAR NASIL ETKİLENECEK? 

Çalışanın yemek ücretinde azalma ya da artma gibi bir etkisi olmayacak. Yani, yeni düzenlemenin çalışana olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmayacak. Bugüne kadar kartla ya da çekle yemek ücretini alan çalışanın yeni düzenleme sonrası cebine nakit para girecek. Yemek bedelini kartla alan çalışan, online alışveriş gibi kartların sunduğu bazı imkanlardan yararlanıyordu, işverenin nakit ödemeye geçmesi ile bu imkanlar ortadan kalkacaktır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading