Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika! Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz kararı

Son dakika! Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz kararı

Son dakika haberleri... Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, haftalık repo faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e çekti.

Ekonomi

23.01.2024, 18:01

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 19 olan politika faizini yüzde 18'e düşürdü. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi. Bu süpriz karar doların tarihi zirveleri olan 8.80'e yükselmesini sağladı.

Sürpriz karar öncesi 8.64 seviyelerinde olan dolar kuru karar sonrası 8.80'i gördü. Daha sonra 8.76 seviyelerine geri çekildi. 

Euro ise karar öncesi 10.15 seviyelerinde seyrederken karar sonrası 10.30 seviyelerine kadar sıçradı.

Rekor tazelendi! Tarihin en yüksek mayıs ihracatı gerçekleşti Rekor tazelendi! Tarihin en yüksek mayıs ihracatı gerçekleşti Haberi Görüntüle

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

Dolar endeksi yüzde 0,3 azalışla 93,20 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi de önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 1,1716'dan işlem görüyor.

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kasımda varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğine ilişkin yönlendirmesinin ardından döviz piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini söyledi.

Fed, dün beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell, "Eğer ekonomideki gelişim beklenildiği gibi devam ederse, Komite yakında varlık alım hızının yavaşlatılmasına karar verebilir" dedi.

Yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı ile küresel bazda imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading