Yandex Metrica

Son dakika! Merkez Bankası Başkanı'ndan rezerv açıklaması

Son dakika! Merkez Bankası Başkanı'ndan rezerv açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye'nin aşılama performansının iktisadi faaliyeti istihdamı ve cari dengeyi olumlu etkilediğini belirtti.

Ekonomi

23.01.2024, 21:58

Merkez Bankası, bugün yatırımcı ve ekonomistlerle bir toplantı gerçekleştirdi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, özetle şu ifadeleri kullandı;

"Öncü göstergeler, yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret ediyor. Mevcut durumda ihracattaki yukarı yönlü seyir, turizmdeki toparlanma ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dış dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor. Yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz indirince ne olur? Euro, dolar, altın düşer mi, yükselir mi? Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz indirince ne olur? Euro, dolar,... Haberi Görüntüle

''5 KATINA ÇIKMIŞ DURUMDA''

Türkiye'de de gıda fiyatları yükselişte ve temmuz ayında gıda dışı enflasyon manşet enflasyonun belirgin olarak altında seyretti. Ülkemizde olduğu gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üretici fiyatları yüksek seyrediyor.Bu gelişmede emtia fiyatlarındaki artış ve üretimin hızla artan talebe aynı hızda cevap verememesi nedeniyle oluşan arz kısıtları etkili oluyor. Euro Bölgesi'nde ÜFE, TÜFE'nin neredeyse 5 katına çıkmış durumda.

Gram altın önce 3500 TL, daha sonra 4500 TL olacak: Ünlü ekonomistten çarpıcı tahmin! Gram altın önce 3500 TL, daha sonra 4500 TL olacak:... Haberi Görüntüle

"REZERVLERİMİZ ARTMAYA DEVAM ETTİ"

Nisan-Ağustos döneminde swap anlaşmaları, cevherden altın alımları, reeskont kredileri ve zorunlu karşılık adımlarının katkısı ile brüt rezervlerimiz artmaya devam etti.

Rezervlerimiz 85-90 milyar dolar seviyelerinden yaklaşık 30 milyar dolar artışla 115-120 milyar dolar bandına gelmiştir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading