Yandex Metrica

DOLAR

32.83

%0.04 expand_less

EURO

35.19

%-0.1 expand_more

ALTIN

2449.60

%-1.6 expand_more

BIST

10771.36

%0.29 expand_less

BTC ($)

64191.16

%-1.3 expand_more

Sitede Ara

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden affını istedi

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden affını istedi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden istifa etti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Erkan'ın istifası üzerine yaptığı açıklamada "Erkan'ın istifası şahsidir" ifadelerini kullandı. 

Ekonomi

18.05.2024, 09:17

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden affını istediğini duyurdu. 

Erkan açıklamasında "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum." ifadelerini kullandı. 

Hafize Gaye Erkan'ın istifa açıklaması şu şekilde: 

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Image

Fahiş fiyat ve stokçulara geçit yok: Ticaret bakanlığı ceza yağdırdı Fahiş fiyat ve stokçulara geçit yok: Ticaret bakanlığı ceza yağdırdı Haberi Görüntüle

"GÖREVİMDEN AFFIMI TALEP ETMİŞ BULUNUYORUM"

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. 

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

O illerimizden beyaz petrol fışkırdı: Türkiye rezerv listesinde gözünü zirveye dikti O illerimizden beyaz petrol fışkırdı: Türkiye rezerv listesinde gözünü zirveye... Haberi Görüntüle

"ALDIĞI KARAR ŞAHSİDİR" 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan'ın istifasına yönelik yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan'ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. 

Image

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading