Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika kararı çıktı: Evde bakım maaşı alanlara duyuruldu! O kişiler de artık ödeme alacak

Son dakika kararı çıktı: Evde bakım maaşı alanlara duyuruldu! O kişiler de artık ödeme alacak

Son dakika kararıyla evde bakım maaşı ödemelerinde değişiklik yapıldı. Hak sahibi olan vatandaşlara duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evde bakım maaşı alanlar için yeni bir yönetmelik yayınladı. Pek çok kişiyi ilgilendiren bu karar merakk konusu haline geldi. İşte detaylar...

Ekonomi

23.01.2024, 20:58

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahiplerine ödemeler yapmaya devam ediyor. Bakanlık; aile ve toplum temelli bakım anlayışı doğrultusudna, bireye odaklı hizmetler sunmaya çalışıyor. Evde bakım yardımı, sosyal yardım ve gündüz bakım hizmetleri gibi tamamlayıcı hizmetlerle aile yanında bakım destekleniyor. 

Evde bakım maaşı da bir desteklerden yalnızca bir tanesi. Yapılan yeni duyuruya göre; ihtiyaç sahibi engelliler evde bakım yardımından faydalanabilecek. Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği, bu konuda başvuru, değerlendirme, ödeme ve diğer hususları düzenliyor. 

Yönetmelik kapsamında, tam bağımlı çocuklar için "Çok ileri düzeyde özürlü", "Belirgin özürlü" ve "Özel koşul gereksinimi olan" (ÖKGÖ) ibareli rapora sahip olanlara yardım sağlanacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşı için devreye girdi ABD'den talimat verdi: Bitirin bu işi Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşı için devreye girdi ABD'den talimat verdi:... Haberi Görüntüle

HANE GELİRİ VE SAĞLIK DURUMU GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Günlük hayatta işlerini ve tekrarlayan ihtiyaçlarını önemli ölçüde yerine getiremeyen ve başkasının yardımı olmadan hayatlarını sürdüremeyen kişiler de evde bakım yardımından faydalanabilecek. Yardım almaya hak kazanan aileler, evde bakım yapmak isteyen kişilere, hanedeki kişi başına düşen net asgari ücretin 2/3'ünden az olan bir tutar ödenecek.

Yayımlanan yönetmelik tarihinden önce evde bakım yardımı alan kişilerin ödemelerine devam edileceği ifade edildi. Yardımdan faydalanma koşullarında hane geliri, sağlık durumu gibi değişiklikler gözden geçirilecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading