SON DAKİKA
Son dakika: İslam Memiş döviz ve altın alacaklara seslendi! Operasyon gelecek

Son dakika: İslam Memiş döviz ve altın alacaklara seslendi! Operasyon gelecek

Son dakika haberleri... Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarındaki düşüş eğilimi hakkında dikkat çeken uyarılarda bulundu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:50

Son dakika haberleri... Amerikan Merkez Bankası Fed, merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed faizi 75 baz puan artırırken politika faizi yüzde 3-3,25 aralığına yükseldi. Üst üste beşinci kez faiz artışına giden Fed'in kararının ardından ekonomistler kasımda 50 baz puanlık bir artış daha bekliyor.

Geçtiğimiz ay faizi 75 baz puan arttırarak piyasalarda fırtına estiren Fed’in 1990 yılından itibaren ilk kez faizi 100 baz puanlık artıracağı tahmin ediliyordu. Bu yüzden piyasalarda haftalardır Fed’e göre kendini konumlandırma telaşı hakimdi. Özellikle bu hafta 971 liraya kadar düşen gram altın, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kısmi seferberlik ilan etmesiyle birlikte bir miktar toparlanma hamlesi yaptı ve bugün 986 liraya kadar çıktı.


Gram altının fiyatlarının nasıl etkileneceği merak edilirken TGRT Haber’e konuşan Finans Analisti İslam Memiş piyasalardaki son durumu değerlendirerek altın ve dolar yatırımcısına kritik uyarılarda bulundu.

Daha önce “Piyasalar Eylül ayında start verecek ancak kritik ay Ekim” diyen İslam Memiş, bu akşam Fed’in açıkladığı faiz kararı öncesi altın üzerindeki etkisini şöyle açıklamıştı:

Altının yönünü Fed belirleyecek. Tam sınırda bekliyoruz.Ons altında bu hafta için bant aralığı 1.650-1.700 dolar seviyesi. Fed’in faiz kararı artış yönünde. Faizin miktarı ons fiyatındaki yön kırılımını belirleyecek. Altın ons fiyatı ya 1.705 dolar ya da 1.615 dolar seviyesini görecek. Gram altında bu hafta 970-1.020 lira arasını takip ediyoruz. Altın geniş bant aralığında hareket ediyor. Sonuçları görmek için biraz daha beklemek gerekiyor. Faiz kararları dolar üzerinde etkilere sahip olacak.

Altın fiyatlarını serbest bırakılması Merkez Bankalarını rahatsız eder” diyen Memiş, Merkez Bankalarının enflasyonla mücadele ediyoruz demek için altın fiyatlarını baskılamak zorunda olduklarını söyleyerek “Ancak altını Merkez Bankaları topluyor, TCMB bile altın stoklarını artırmaya çalışıyor. Dolar karşısında ons altın fiyatları baskılanıyor. Çünkü dolar sahipleri altını ucuz topluyor. Dolar endeksi 109 seviyesinde, 110’u aşabilir. Jeopolitik risklerde de kımıldamalar var. Emtia fiyatlarındaki düşüşler bir fırsat, düşüşlerin kalıcı olacağını sanmıyorum.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading