Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Hazine Bakanlığı Kahramanmaraş merkezli depremlerin maliyetini açıkladı

Son dakika: Hazine Bakanlığı Kahramanmaraş merkezli depremlerin maliyetini açıkladı

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanlığı: Kahramanmaraş ve Hatay depremleri 1999 Marmara depreminden 6 kat daha fazla. Asrın felaketinin maliyeti yaklaşık 2 trilyon.

Ekonomi

23.01.2024, 20:35

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanlığı asrın felaketi Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin maddi hasarının 1999 Marmara depreminden 6 kat daha fazla olduğunu belirtti ve felaketin maliyetinin yaklaşık 2 trilyon olduğunu duyurdu.

5 yıl erken emeklilik! İkinci 'EYT' dalgası kapıda: İşte gerekli şartlar... 5 yıl erken emeklilik! İkinci 'EYT' dalgası kapıda: İşte gerekli... Haberi Görüntüle

'YARALARI EN HIZLI ŞEKİLDE SARACAK İRADEYE SAHİBİZ'

Bakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yüksek büyüme performansımız ve uyguladığımız mali disiplin sayesinde elde ettiğimiz mali alanın sağladığı gücü de arkamıza alarak, milletimizle birlik ve dayanışma içinde, bu büyük felaketin açtığı tüm yaraları en hızlı şekilde saracak iradeye, azim ve kararlılığa sahibiz.

Türkiye büyük, güçlü ve dinamik bir ülkedir. Küresel ekonomide taşların yerinden oynadığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6’lık bir büyümeyle diğer ülkelerden pozitif ayrışarak en iyi büyüme performansı gösteren ülkelerden biri olmayı başarmıştır.

Masada asgari ücret var! Kulislerde o rakam konuşuluyor: İşte beklenen yeni ücret Masada asgari ücret var! Kulislerde o rakam konuşuluyor: İşte beklenen... Haberi Görüntüle

1,6 TRİLYON MADDİ HASAR TESPİT EDİLDİ

Asrın felaketinin ülkemize maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) olup bu rakam, 2023 yılı milli gelir beklentimizin takriben yüzde 9’una denk gelmekte ve 1999 Marmara Depremi’nden yaklaşık 6 kat daha fazla maddi hasar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir.

Öte yandan, deprem bölgesine yapılan acil destek ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, diğer tüm destek ve harcamaların yanı sıra milli gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur.

Afetin büyüklüğü, verilerin toplanmasını güçleştirmişse de titiz bir çalışmayla bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat bilgileri tam sayım niteliğine yaklaşmıştır. Sahadan gelen güncel verilere göre, toplamda 1,6 trilyon TL maddi hasar tespit edilmiştir.

Uluslararası standartlarla uyumlu şekilde hazırlanan Türkiye Deprem Toparlanma ve Yeniden İmar Değerlendirmesi Raporu; Acil Müdahale Sürecinde Alınan Tedbirler, Hasarlar, Makroekonomik ve Sosyal Etki, Depremin Toplam Maliyeti ve Risk Azaltım Önerileri bölümlerinden oluşmaktadır."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading