banner2

Son dakika: Gram altında tarihin en büyük zirvesi geliyor! 83 TL birden yükseldi

Fed'in faiz artırımlarında yavaşlama sinyalleriyle yükselişe geçen altın fiyatları 2022'deki 8 aylık düşüş trendini bu ay kırıyor. Aylık bazda ons altın fiyatı Kasım'da 2022'nin en büyük yükselişini yapmaya hazırlanıyor.

Ekonomi 25.11.2022, 11:54
Abone ol
Son dakika: Gram altında tarihin en büyük zirvesi geliyor! 83 TL birden yükseldi

Ons altın bugün 1.750 dolar seviyesinin üzerinde hareket ederek Kasım ayının son haftası arifesinde yükseliş trendini sürdürdü. Fiyat grafiği geçen haftaki düşüş hareketinin ardından bu hafta yeniden yükseliş göstermeye hazırlanıyor.

Haftaya 1.750 dolar seviyesinden açılan ons altın saat 11:20 itibarıyla 1.151 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Yatırım aracının uluslararası piyasadaki fiyat göstergesi Kasım ayında, aylık bazda dikkat çekici bir değişim gösterdi. Aya 1.632 dolar fiyatından giriş yapan ons altın, yaklaşık 120 dolarlık bir artışla 2022'nin en yüksek artış hareketini gerçekleştiriyor.

FED FAİZ KARARI PİYASAYA YÖN VERECEK

Altın fiyatlarındaki yükselişin arkasında ise Fed'den gelen mesajlar var. Son Fed toplantı tutanakları ABD'li politika yapıcıların önemli bir çoğunluğunun önümüzdeki aylarda daha yavaş faiz artırımlarını desteklediğini gösteriyor. Fed, arka arkaya 6 toplantıda politika faizini yükselttikten ve borçlanma maliyetlerini 2008'den bu yana en yüksek seviyelere getirdikten sonra, tarihi sıkılaştırma kampanyasının ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirmek istiyor.

Yurt içinde gram altın fiyatları da ons altındaki hareketlenmeden nasibini alıyor. Dolardaki yavaş yükseliş nedeniyle daha sınırlı bir artış grafiği oluşturan gram altın bu yıl Şubat ayında 79 TL yükseldi. Gram altının Kasım ayındaki yükselişi ile bugün itibarıyla 83 TL oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!