Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika! EPDK'dan elektrik faturasına gizli zam yapıldı iddiasına yanıt

Son dakika! EPDK'dan elektrik faturasına gizli zam yapıldı iddiasına yanıt

Son dakika gelişmesine göre; EPDK'nın elektrik faturalarının yüksek geldiği iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir" ifadelerine yer verildi.

Ekonomi

15.02.2024, 21:36

Özellikle son birkaç günüdür sosyal medyada elektrik faturalarının yüksek geldiği iddiaları gündeme gelmişti. Enerji Pİyasası Düzenleme Kurumu'ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bilindiği üzere Kurumumuz tarafından, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk Lirası ödenmektedir.Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma Türkiye’nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz.

Deponuzu hemen fulleyin! Benzine o tarihte dev zam geliyor! Gece yarısından itibaren geçerli olacak Deponuzu hemen fulleyin! Benzine o tarihte dev zam geliyor! Gece... Haberi Görüntüle

''GİZLİ ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL''

Her yıl özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak (klima, soğutucu, vb ürünlerin yoğun kullanımı ile) rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artış elektrik faturalarına da yansımaktadır. Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, Kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir.

SSK ve Bağ-Kurlulara cillop gibi fırsat! Prim eksiği olanlara erken emeklilik müjdesi geldi! Milyonlarca kişiye yeni EYT düzenlemesi! SSK ve Bağ-Kurlulara cillop gibi fırsat! Prim eksiği olanlara erken... Haberi Görüntüle

''VATANDAŞLARIMIZ MÜSTERİH OLSUN''

Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir. Ayrıca Kurumumuz internet sitesinde yer alan elektrik faturası hesaplama modülünden de (http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml) bütün vatandaşlarımız faturalarını her ay kontrol edebilirler."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading