banner2

Son dakika: Brent petrol dibi gördü! Rekor düşüş

Tüm dünya, brent petroldeki düşüş ivmesine kilitlendi. Rusya Ukrayna savaşının yarattığı baskıyla rekor seviyelere yükselen petrol, arzın azalmasıyla birlikte savaş öncesindeki fiyat aralığına geriledi.

Ekonomi 05.08.2022, 11:01 05.08.2022, 11:03
Abone ol
Son dakika: Brent petrol dibi gördü! Rekor düşüş

Brent petroldeki düşüş dünyanın enerji gündemindeki birinci sırasını koruyor. Dün başlayan aşağı yönlü ivmelenmeyle birlikte brent petrol Rusya-Ukrayna savaşı öncesindeki seviyesine gerilemişti. Bu gerileme akaryakıta indirim beklentilerini de beraberinde getirmişti.

Dün 97,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 94,12 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.13 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,43 artışla 94,53 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 89,08 dolardan alıcı buldu.

ARZ DARALMASI ENDİŞESİ

Dün 93,72 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, arz daralması endişeleriyle kısıtlı da olsa yükselişe geçti. Ancak buna rağmen fiyatlarda gerileme trendi hakim.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun çarşamba günkü toplantısında eylül ayı için kısıtlı bir üretim artışı kararı alması da piyasanın sahip olduğu sınırlı kapasiteye işaret ederek arz endişelerini kuvvetlendirdi.

OPEC'TEN ARZ ARTIRMA KARARI

Grup, petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma kararı aldı. Bu rakam, haziranda günlük 432 bin varil, temmuz ve ağustosta ise 648 bin varil olarak belirlenmişti.

Uzmanlar, arz endişelerinin, Avrupa Birliği'nin Rus ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz yoluyla ithalatını yasaklayan yaptırımlarının yürürlüğe gireceği kış aylarıyla daha da artacağını öngörüyor.

Talep tarafında, İngiltere Merkez Bankasının (BoE), son 27 yılın en yüksek faiz artışını yaparak politika faizini 50 baz puanlık yükselişle yüzde 1,75 seviyesine çıkarması fiyatları olumsuz etkiliyor.

ABD İSTİHDAM RAPORU AÇIKLANACAK

Piyasalar, bugün ABD ekonomisinde yaşanan teknik resesyonun gerçek anlamda bir ekonomik durgunluk olup olmadığına dair önemli bir sinyal verecek olan ABD'nin istihdam raporundaki verilere odaklandı.

Brent petrolde teknik olarak 94,72 ile 94,89 dolar aralığının direnç, 94,36 ile 94,17 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!