Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Brent petrol dibi gördü! Akaryakıt fiyatlarına dev indirim geliyor

Son dakika: Brent petrol dibi gördü! Akaryakıt fiyatlarına dev indirim geliyor

Brent petrolde rekor düşüş başladı. Dün 95 dolara kadar yükselen brent petrol 92 dolar seviyelerine kadar geriledi. Yaşanan ani düşüşün ardından benzin, motorin ve LPG'ye de paralel olarak rekor bir indirim bekleniyor.

Ekonomi

23.01.2024, 20:03

Brent petrolde belirsizlik devam ederken yükseliş ivmesini bırakan fiyatlar düşüşe geçti. 

95 dolar seviyelerinden gerileyen brent petrol seviyesi bugün güne 92 dolar seviyelerinde başladı. 

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,69 dolardan alıcı buldu.

TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon ve asgari ücret açıklaması! TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon ve asgari ücret açıklaması! Haberi Görüntüle

PETROL STOKLARI ARTTI 

Petrol fiyatlarındaki kısmi düşüşte, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya ilişkin endişelerdeki artış etkili oldu. ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenenin çok üzerinde arttığını gösteren veriler de petrol fiyatlarının düşüşünü destekledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 900 bin varil artarak 440 milyon 800 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların yaklaşık 1 milyon 100 bin varil artacağı yönündeydi.

Rekor tazelendi! Tarihin en yüksek mayıs ihracatı gerçekleşti Rekor tazelendi! Tarihin en yüksek mayıs ihracatı gerçekleşti Haberi Görüntüle

PETROL AMBARGOSU DÜŞÜŞLERİ KISITLADI 

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik petrol yasağının yarattığı arz daralması endişeleri ise fiyatlardaki düşüşü kısıtladı. AB'nin Rus petrolüne uyguladığı ambargo 5 Aralık'ta başlayacak ve ardından şubatta petrol ürünleri ithalatı durdurulacak.

Öte yandan, EIA, petrol üreticisi ülkelerin artan üretim seviyelerine işaret ederek, gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti. "Kasım 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"nda, gelecek yıl için Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 95,33 dolar olacağı tahmin edildi. Bu rakam ekim ayı raporunda 94,58 dolardı.

Brent petrolde teknik olarak 92,63 ile 92,87 dolar aralığının direnç, 92,39 ile 92,15 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading