SON DAKİKA
Son Dakika: Brent petrol 97 dolara indi! Benzin ve motorine olağanüstü indirim geliyor 

Son Dakika: Brent petrol 97 dolara indi! Benzin ve motorine olağanüstü indirim geliyor 

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 97,41 dolardan işlem görüyor. Brent petroldeki bu düşüş, benzin ve motorinde rekor düzeyde indirim yapılacağı ihtimalini de beraberinde getiriyor.

Ekonomi

23.01.2024, 19:35

Cuma günü 105,71 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 98,38 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,99 azalışla 97,41 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 93,70 dolardan alıcı buldu. Küresel petrol fiyatlarındaki bu düşüş, benzin ve motorinde bir indirimin daha yapılacağı haberlerini beraberinde getiriyor.

Cepler para dolacak: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye bayram müjdesi! Tam tamına... Haberi Görüntüle

FED'İN FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Fiyatlardaki düşüşte, küresel petrol talebine ilişkin endişeler etkili oldu.

Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararına odaklandı.

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik veriler ekonomilerde durgunluk emarelerinin belirginleşmeye başladığını gösterirken, faiz oranlarında öngörülen artışın küresel ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı beklentisi fiyatları baskılıyor.

İŞKUR duyurdu! LİSE MEZUNU 900 BÜRO MEMURU ALINACAK! KPSS şartı... Haberi Görüntüle

KORONAVİRÜS ENDİŞESİ

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkelerinden Çin'de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da ekonomik aktiviteye ilişkin korkuları canlı tutuyor ve petrol piyasalarındaki talep endişelerini destekliyor.

Arz tarafında, geçen hafta Libya Ulusal Petrol Kurumunun (NOC) 3 aylık aranın ardından bazı petrol sahaları ve limanlarında ham petrol ihracatının yeniden başladığını duyurması olumlu etki yarattı.

NOC bu kapsamda iki hafta içinde yaklaşık günlük 1,2 milyon varillik üretimi tekrar piyasaya sunmayı planlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 97,77 ile 98,18 dolar aralığının direnç, 97,36 ile 96,95 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading