Yandex Metrica

Son dakika! Bakan Lütfi Elvan, bu yıl beklenen büyüme oranını açıkladı

Son dakika! Bakan Lütfi Elvan, bu yıl beklenen büyüme oranını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bu yıl yüzde 8'in üzerinde büyüme beklendiğini açıklarken, cari açık konusunda olumlu gelişmelerin sinyalini verdi.

Ekonomi

23.01.2024, 17:50

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Salgınla ilgili dışsal bir şok olmaması durumunda, 2021 için yüzde 8'in üzerinde bir büyüme bekliyoruz." açıklaması yaptı.

"2020 senesi tüm dünyada her türlü ekonomik ve sosyal düzenin test edildiği mücadele dolu bir yıl oldu. Küresel ekonomi 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin en derin daralmasını yaşadı" diyen Bakan Elvan, makro finansal istikrar açısından dikkatle takip edilmesi ve temkinli olunması gereken bir dönemi yaşandığına dikkat çekti.

Bakan Elvan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Ayrıcalıklı bir öneme sahip saha ziyaretlerimize çok önem veriyoruz. Kocaeli güçlü üretim altyapısı ile ülkemizin en dikkat çekici rol modellerinden birisi. Burada üretim çeşitliliği inovasyon gözü pek ve cesaretli girişimciler var.

Sürdürülebilir büyüme ve kalkınmada Kocaeli’nin başarısı pek çok ilimize ilhan verecek nitelikte. Kıymetli konular 2020 senesi tüm dünyada her türlü ekonomik ve sosyal düzenin test edildiği bir yıl oldu. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Tüm ülkeler ellerinde imkanlar çerçevesinde genişleyici para politikaları uyguladılar.

Pandemi süreci küresel ekonomik gündeme ilişkin üç temel sorunu beraberinde getirdi. Bunlardan ilk küresel enflasyon oranındaki artış. Küresel emtia maliyetlerindeki artış girdi maliyetleri kanalıyla sanayicimiz etkiliyor. Gelişmiş ülke otoriteleri enflasyon eğilimindeki artışın geçici olacağını düşünse de bunun beklenenden daha kalıcı olacağını göz ardı edemeyiz.

Pandemi ile birlikte karşılaştığımız ikinci sorun tedarik zinciri ile ilgili sorunlar oldu. Çip krizi bir çok sektörü olumsuz etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Küresel ekonominin önündeki üçüncü sorun ise borçluluk oranlarında yaşanan artışlar. Pek çok ülkede gerek kamu gerek özel sektör borçluluk oranlarının hızla yükseldiğine şahit oluyoruz.

Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek başına gerçekleştiriyor Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek... Haberi Görüntüle

İHRACAT VE BAZ ETKİSİYLE YÜZDE 8 BÜYÜME BEKLENTİSİ

Türkiye pandeminin gerek sağlık gerek sosyoekonomik mücadelede son derece başarılı oldu. Salgın ile mücadelede çoğu gelişmiş ülkenin sağlık sistemi yetersiz kaldı. Türkiye’de ise sağlık alanında daha önce hayata geçirdiğimiz güçlü altyapılar sayesinde başarı ile yürüttük. Salgın sürecinde kapsamlı politikalar uyguladık. Türkiye ekonomisi sağın sürecinde büyümeye devam etti. Sanayi büyümenin motoru haline gelmiş durumda. 2021’in ikinci çeyreğinde üretim ihracat ve baz etkisinin katkısıyla yüzde 20 üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Öncü göstergeler ekonomide büyüme ve yatırım eğiliminin üçüncü çeyrekte de sürdüğünü gösteriyor. 2021 yılı için yüzde 8’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz.

Emekli aylığı düzenlemesi Meclis'e geliyor! Zamlı ilk ödeme tarihi resmen belli oldu Emekli aylığı düzenlemesi Meclis'e geliyor! Zamlı ilk ödeme tarihi resmen... Haberi Görüntüle

CARİ AÇIKTA DÜŞÜŞ

Bu yılın büyüme performansı açısında dikkat çekici bir diğer özelliği de yüksek büyümeyi düşük cari açık ile gerçekleştirecek olmamızdır. Dünya ihracatından aldığımız pay artıyor. Cari açıktaki düşüş dış finansman ve ülke riski baskısını azaltmada da kritik bir rol oynayacak. 2021 yılında milli gelirin yüzde 3’ü civarında bir cari açık vermeyi bekliyoruz. Bu başarının temelinde Türk sanayisi bulunuyor.

Büyüme performansımız ile küresel ölçekte olumlu ayrışırken tüm dünyada olduğu gibi olumsuz yan etkileri de ortaya çıktı. Kurlardaki oynaklık enflasyon ve ülke risk primimiz artış gösterdi. Verimli ve nitelikli yatırım ortamı için düşük enflasyon, kur istikrarı, risk algısının azaltılması ve bekleyişlerin yönetilmesi kritik önemdedir.

Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18 Temmuz 2024 güncel döviz fiyatları Dolarda faiz etkisi: Tüm dengeler değişiyor! 9 lira birden... 18... Haberi Görüntüle

"PÜRÜZLERİ GİDERECEK ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yılın son çeyreğinde enflasyon eğiliminin belirgin bir düşüş sürecine girmesini öngörüyoruz. Temmuz ayında bütçe açığında nispi yükseliş oldu. Ancak bu dönemsel bir artış. Yurt içinde döviz cinsi borçlanmayı kademeli düşürmeye başladık. Yuer içinde borçlanmanın vadesini 34 aydan 52 aya yükselttik. Bu önlemlerde faiz yükünü azaltarak bütçede alan oluşturmak, bu alanı da ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmak istiyoruz. KGF destekli 3 yeni mekanizmayı başlatıyoruz. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Mevcut kaynaklarımızı seçici ve odaklı bir yaklaşımla ekonomik potansiyelimizi daha da geliştirmek için kullnacağız. Reel sektörün önünü açacak belirdizliği aşacak, karşılaşabileceğiniz pürüzleri giderecek tüm adımları atmaya devam edeceğiz.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading