SON DAKİKA
Son dakika: Bakan Dönmez Karadeniz gazıyla ilgili kritik gelişmeyi duyurdu!

Son dakika: Bakan Dönmez Karadeniz gazıyla ilgili kritik gelişmeyi duyurdu!

Son dakika haberleri... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz Gaz Sahası'nda kabloları denizin tabanına döşeyecek geminin İstanbul Boğazı'na geldiğini açıkladı.

Ekonomi

23.01.2024, 22:13

Son dakika haberleri... Bakan Dönmez, temaslarda bulunmak üzere geldiği Düzce'de AK Parti İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, her ay fırsat buldukça Karadeniz'de doğal gaz arama çalışmaları yapılan bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Evlenecek çiftlere müjde! Faizsiz evlilik kredisi için başvurular ne zaman?... Haberi Görüntüle

'KABLO GEMİSİ İSTANBUL BOĞAZI'NA GELDİ'

Dönmez, yoğun bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

Şu anda orada karada ve denizde yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. 30 gemi, en az 7-8 helikopterle lojistik destek sağlıyoruz. Karada çok ciddi iş makineleri ve servis sağlayıcıların hummalı bir çalışması var. Dünyanın muhtelif yerlerinden bazı malzemeleri tedarik ediyoruz, sözleşmeleri yapıldı geliyor. Bugün de Karadeniz Gaz Sahası'ndaki üretimi kontrol edecek kablo gemisi, İstanbul Boğazı'na geldi. İnşallah birkaç gün sonra o kabloyu denizin tabanına yerleştirecek gemiyi Filyos'a göndereceğiz. Nasıl diğer boruları çektik, çekmeye devam ediyoruz, kablo işini de bitireceğiz. Adım adım ilerliyoruz.

Limak Doğu Anadolu Çimento'nun sahibi kim? Limak Doğu Anadolu Çimento... Haberi Görüntüle

Evlenecek çiftlere müjde! 48 ay vadeli 2 yıl geri ödemesiz... Haberi Görüntüle

'DÜNYANIN EN ZOR PROJELERİNDEN BİRİ ALALNINDA'

Tam 6 bin iş kalemini eş güdümlü yürüttüklerini dile getiren Dönmez, "Dünyanın en büyük doğal gaz projelerinden biri, dünyanın en zor projelerinden biri alanında. Bunu ben değil, bizzat o projede çalışan yerli ve yabancı uzmanların ifadesi olarak sizlere aktarıyorum. Tüm gayretimiz hasretle milletimizin yıllardır beklediği doğal gazı onlarla buluşturmak." diye konuştu.

Son şans! İslam Memiş'ten gram altın uyarısı: Bunu yapmayan para... Haberi Görüntüle

SİLİVRİ'DEKİ DOĞALGAZ DEPOSUNUN KAPASİTESİ ARTIRILACAK

Dönmez, doğal gazla ilgili Avrupa'da yaşananlara ve kendilerinin aldığı tedbirlere değinerek, 2 yıl önce başlattıkları çalışmayla Silivri'deki doğal gaz yeraltı deposunun kapasitesini artırma kararı aldıklarını anlattı.

14 Şubat ŞOK Market indirimli ürün listesi yayınlandı! 14 Şubat... Haberi Görüntüle

'5,4 MİLYAR METREKÜPLÜK DEOLAMA REZERVİNE ULAŞMIŞ OLACAĞIZ'

Deponun kapasitesini 3,2 milyar metreküpten 4,6 milyar metreküpe genişletme çalışmasında sona gelindiğini belirten Dönmez, "Şu anda Silivri'deki yeraltı gaz deposu tam dolu vaziyette. Kışa giriyoruz. Tuz Gölü'ndeki depomuzda 1,2 milyar metreküplük bir rezervimiz, depolama alanımız vardı. Onu yine aynı şekilde yaz aylarında tam doldurduk. Orada da yine kapasite genişletme çalışmaları devam ediyor ama oradaki çalışmalarımız 2 yıl kadar daha sürecek. Çok daha büyük bir projeden bahsediyoruz. Yaklaşık 5,4 milyar metreküplük depolama rezervine ulaşmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading