Yandex Metrica

Sigorta şirketleri telefonlara bakmıyor! Şikayetler SEDDK ve CİMER'e yapılmalı

Sigorta şirketleri telefonlara bakmıyor! Şikayetler SEDDK ve CİMER'e yapılmalı

Asrın felaketinin yaşandığı 11 ilde sigorta konusunda atılacak adımlarda uyuşmazlık olması durumunda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) müracaat edilebiliyor.

Ekonomi

10.05.2024, 14:36

Afet bölgesinde enkaz çalışmaları sürerken bir yandan da yaralar sarılmaya çalışılıyor. Sigorta şirketlerinin bahaneler ürettiği iddiaları gelmeye başladı. SEDDK böyle bir durumda vatandaşların kendilerine şikayet başvurusu yapabileceğini belirtti.

Şu anda kendilerine ulaşan şikayet ve başvuruların sayısında çok büyük bir artış gözlemlemediklerini belirten SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, "Yeni yeni başlıyor. Bundan sonraki süreçte artacaktır. Bir firmanın herhangi bir şekilde poliçede belirtilen dışında bir uygulaması olması durumunda CİMER ve SEDDK'ya şikayette bulunabilir vatandaşlarımız. Konut poliçesinde sektör deprem konusunda tecrübeli. Ona göre hareket ediyor. Deprem teminatı vermemişse varmış kabul edilmeli. Şirketler ve üretim tesisleri için ise durum biraz daha farklı. Çünkü orada poliçenin içeriği çok değişken" dedi.

İşyeri poliçelerinde kâr kaybı, iş durması gibi teknik detayların olduğunu belirten Eroğlu, yangın ve depremin poliçelerde olması gerektiğini belirterek, "Şirketlerin burada sigorta danışmanlığı almaları gerek. Çünkü teknik bir konu. Bankadan kredi kullananlarda bile sigorta poliçesi olmadığını gördük" dedi.

LİSANS İPTALİ SÖZ KONUSU

Üretim tesislerinde oluşan hasarın tazmin edilmesinin iki şirket arasında bir konu olması nedeniyle hukukun devreye girdiğini belirten Eroğlu, SEDDK'nın para cezası verme yetkisi olduğunu, ihmal söz konusu olursa lisans iptaline kadar yaptırım olabileceğini belirtti.

Özel sigorta şirketlerinin depreme yakın illerde de zorunlu sigortaları bile 'risk var' diyerek yapmak istemedikleri, hatta şirketlerin telefonlara bile bakmadığı ortaya çıktı.

YAPMAK İSTEMİYORLAR

Bu konuda kendilerine şikayetler geldiğini belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, "Bölgeye yakın Kayseri, Niğde, Sivas, Yozgat ve Mersin gibi illerden araç ve konut sigortalarıyla ilgili şikayetler geliyor.

Sigorta firmaları bu sigortaları yapmak istemiyor" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading