Yandex Metrica

Sitede Ara

Seferberlikten kaçan Ruslar soluğu Antalya'da aldı: Kiralarda 11 bin TL fark ortaya çıktı

Seferberlikten kaçan Ruslar soluğu Antalya'da aldı: Kiralarda 11 bin TL fark ortaya çıktı

Putin'in seferberlik ilanının ardından Rusya'dan ayrılan Ruslar soluğu Antalya'da aldı. Rusların gelmesini fırsat bilen ev sahipleri kiralara fahiş oranlarda zam yaparken yüzde 25 kira sınırlaması ile ilgili bir detay ortaya çıktı. Uzmanlar, “Aynı tip dairede otursanız bile yeni kiracı 15 bin lira kira verirken, eski kiracı ise 4 bin lira kira verebilirsiniz" dedi.

Ekonomi

30.04.2024, 00:24

Konut kiralarına son bir yılda yüzde 153, son 4 yılda yüzde 250 zam gelmesiyle hükümet kira artışını durdurmak üzere birçok düzenleme yaptı. Nisanda Türkiye genelinde yüzde 18,2’lik aylık değişimle zirve yapan kira artış hızı Ağustos’ta yavaşlasa da fiyatlar hala yüksek kalmaya devam ediyor. Ancak son haftalarda kira fiyatlarında yeniden artış gözlemlendi. Artışta Putin’in seferberlik ilan etmesi sonrası Türkiye’ye gelen Rusların etkisi oldu. İlk etapta konaklamak için otelleri tercih eden Rusların ikinci aşamada ev kiralama ve son olarak ise satın alıma geçtikleri öğrenildi.

AK Parti'den nüfusu artıracak teklifler: Üç çocuğa asgari ücret kadar destek AK Parti'den nüfusu artıracak teklifler: Üç çocuğa asgari ücret kadar... Haberi Görüntüle

ANTALYA İKİ AYDIR ZİRVEDE

Yabancıların en çok konut yatırımı yaptığı iller sıralamasında Antalya, iki aydır üst üste zirvede yer alıyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri konut fiyatlarındaki artışın nedenleri arasında görülen yabancıya konut satışının fiyat artışına düşünüldüğü kadar etkisi olmadığını ancak bölgesel artışlara neden olabileceğini vurguluyor. Her üç konuttan birinin yabancıya satıldığı Antalya’da bu etkinin oldukça belirgin olduğu ifade ediliyor.

Vergi paketi komisyonda kabul edildi: En düşük emekli aylığı artıyor Vergi paketi komisyonda kabul edildi: En düşük emekli aylığı artıyor Haberi Görüntüle

KİRALARDA YÜZDE 340 ARTIŞ

Özellikle tatil için olduğu gibi oturmak için de Rusların gözdesi olan Antalya’da son bir yılda konut kiralarında yüzde 340, satış fiyatlarında ise yüzde 264 değer artışı yaşandı. Şehirde yabancılara yapılan konut satış adedi ise 8 ayda 2021 rakamlarını sollayarak yüzde 122 arttı ve 13 bin 71'e yükseldi.

Bakanlıktan iş arayanlara müjde! Başvurular başladı! Türkiye'de o meslek grupları binlerce elemen arıyor! Bakanlıktan iş arayanlara müjde! Başvurular başladı! Türkiye'de o meslek grupları... Haberi Görüntüle

SADECE ESKİ KİRACILARI KAPSIYOR

Şehirde Rusların gelmesi ile birlikte fırsatçılar yeniden sahne aldı. Böyle olunca da yerli yeni kiracılar da fahiş fiyat artışlarına maruz kaldı. Kirada yüzde 25 sınırlamasını hatırlatan vatandaşlar ise kritik detayı gözden kaçırdı. Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, kiralara getirilen yüzde 25 sınırı ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Uzman isim yüzde 25 kira sınırlamasının sadece eski kiracıları kapsadığını dile getirerek yeni kiracıların uygulamadan muaf olduğunu altını çizdi.

19 Temmuz Moody's Türkiye kararı saat kaçta açıklanacak? Moody's Türkiye kararı borsa açıkken açıklanır mı? 19 Temmuz Moody's Türkiye kararı saat kaçta açıklanacak? Moody's Türkiye... Haberi Görüntüle

ESKİ KİRACIYA 4 BİN YENİ KİRACIYA 15 BİN

Habertürk Televizyonu’na konuşan Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik, sözlerine şu şekilde devam etti:

Yüzde 25 sınırı ev sahipleri ve kiracılar için farklı yorumlandı. Kira kontratlarında standart bir ibare vardır. Kira artış oranları TÜFE’ye endekslidir. TÜİK bunu her ay açıklar. Ancak bu yüzde 25 sınırlaması öncesi TÜİK verileri yüzde 49’lara dayanmıştı. Reel kiralarda ise daha yüksek fiyatlar talep ediliyordu. Hükümet piyasayı domine edecek bir karar aldı ve vatandaşlara rahat bir nefes aldırdı. Kira artış oranları Temmuz 2023’e kadar yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Burada önemli olan konu uygulamanın mevcut kiracılar için alınmış olmasıydı. Siz yeni kiraya çıktığınızda aynı sitede, aynı blokta, aynı tip dairede otursanız bile yeni kiracı örneğin 15 bin lira kira verirken, eski kiracı ise 4 bin lira kira verebilir. Ve maalesef bu konu ile ilgili bunun gibi yüzlerce senaryo söz konusu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading