Yandex Metrica

Peynir ekmek gibi satacak: Çinli otomotiv devleri Türkiye'ye yatırım yapmaya hazırlanıyor

Peynir ekmek gibi satacak: Çinli otomotiv devleri Türkiye'ye yatırım yapmaya hazırlanıyor

Türkiye’de yatırım yapmak için kolları sıvayan Çinli iki dev otomotiv üreticisi Chery ve BYD'nin planlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır duyurdu. Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Ekonomi

18.05.2024, 23:31

Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çinli elektrikli otomobil üreticileri BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Yatırımlarla ilgili somut gelişmenin ne zaman gerçekleşeği sorusuna cevap veren Kacır, "Biz artık kısa zaman içinde tamamlanmasını arzu ediyoruz” yanıtını verirken, “Bu yaz olur mu?” sorusuna da “Ümidimiz o yönde. Biz şu anda ikisiyle de mesafe kat ettik. Ama tabii bunlar sonuçta bütün süreçleri değerlendiriyorlar. Bizimle birlikte farklı alternatifleri de değerlendiriyorlar” cevabını verdi.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır

Açıklamalarına devam eden Kacır, Çinli otomotiv şirketlerine Türkiye’yi cazip kılan en önemli unsurlardan biri de Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne üyeliği dedi. “Çin markaları özellikle Avrupa pazarında büyümek istiyorlar” diyen Kacır, Gümrük Birliği üyeliğinin yanı sıra Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde sahip olduğu altyapının da önem taşıdığına dikkat çekti.

Milyar dolarlık keşif: Resmen petrol ülkesi oldu: Günde 120.000 varil üretim yapılacak Milyar dolarlık keşif: Resmen petrol ülkesi oldu: Günde 120.000 varil... Haberi Görüntüle

ÇİNLİ OTOMOTİV DEVLERİNİN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Biz de halihazırda dört farklı Çin markasıyla Türkiye’de üretim için görüşmelerimizi sürdürüyoruz diyen Bakan Kacır, "Bunlardan ikisiyle görüşmelerin son aşamasına kadar geldik” şeklinde konuştu.

Şirketlerle yatırım yeri ve sıfırdan yatırım konusunda teşvik planları üzerinde çalışmaların da devam ettiğini belirten kacır, işaret ettiği dört firma arasında BYD ve Chery’nin yanı sıra MG ve Great Wall Motor da yer alıyor dedi.

Çinlilerin Avrupa’da yatırım planlarına ilişkin soruyu yanıtlayan Kacır, "Ben şunu ifade edeyim sadece, onlar Türkiye’ye alternatif değil. Yani Batı Avrupa’da yapılmış olan ya da yapılacak olan yatırımlar Türkiye’nin alternatifi değil” ifadelerini kullandı.

"Biz bunu hem Türkiye hem Çin için bir fırsat olarak görüyoruz." diyen Bakan, "Bu söylediğiniz ve daha önce açıklanmış olan Batı Avrupa’da bazı yatırım ve üretim planları Türkiye’ye alternatif değil. Bu da benim değil, onların görüşü" dedi.

Otomobil almak isteyenler 8 Temmuz'a dikkat: 500 bin TL'yi bulan zam kapıda! Otomobil almak isteyenler 8 Temmuz'a dikkat: 500 bin TL'yi bulan... Haberi Görüntüle

"TOGG TRENİ VE TRENDİ KAÇIRMADI"

Gelen şirketin batarya yatırımı konusunda da adım atabileceğini belirten Kacır, "Ben lokasyon ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Ama BYD kendi bataryalarını üreten bir firma. Biz görüştüğümüz bütün elektrikli araç üreticilerine batarya yatırımını da Türkiye’ye getirmeleri durumunda bunun için de çok ayrıcalıklı imkanlar sunacağımızı zaten ifade ediyoruz.” dedi

Öte yandan Kacır, araç üreticilerinin üretim yerine yakın bir lokasyondan batarya temin etmek istediklerine işaret ederek, "Ümidimiz elektrikli araç yatırımı gerçekleşirse bununla birlikte batarya yatırımlarının da önünün açılması. Ama öndeki konu elektrikli araç" şeklinde konuştu.

Açıklamalarına devam eden Bakan Kacır, Togg’un Çin şirketi olan Farasis ile batarya üretimi konusunda bir ortaklığı olduğunu, bunun önümüzdeki dönemde yatırıma dönüşeceğini belirterek, "Ama bu süreç önümüzdeki dönemde farklı işbirliklerine vesile olur mu? Bunu zaman gösterecek. Dolayısıyla şu anda bunları ifade etmek için erken ama Togg milli marka olarak yoluna devam edecek. Bunu ifade edelim. Yani burada bir kafa karışıklığı olmasın” değerlendirmesini yaptı. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Togg’un ne kadar stratejik bir hamle olduğu bugün daha iyi anlaşılıyor. Uzun yıllar sonra bu defa treni ve trendi kaçırmadık” demişti.

Habere Tepki Ver

4

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading