Yandex Metrica

Pazarcılar 'daha da düşecek' diyerek müjdeyi duyurdu! Domates, salatalık, bibere tam yüzde 50 indirim geldi

Pazarcılar 'daha da düşecek' diyerek müjdeyi duyurdu! Domates, salatalık, bibere tam yüzde 50 indirim geldi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte vatandaşlar domates, salatalık, biber fiyatlarını araştırırken pazarcılardan müjde geldi. Fiyatlar daha da düşecek diyen pazarcılar vatandaşların yüzünü güldürdü.

Ekonomi

11.02.2024, 17:40

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte vatandaşlar domates, salatalık ve biber fiyatlarını araştırmaya başladı. Hava sıcaklığının yükselmesi ile birlikte hale gelen ürünlerde artış olurken ürünlerin fiyatları da düşüşe geçti. Domates, salatalık ve biberde yüzde 50 indirim başladı.

Emekliye taze taze yeni müjde haberi: Kulis bilgisi sızdı: Temmuzda rekor zam var Emekliye taze taze yeni müjde haberi: Kulis bilgisi sızdı: Temmuzda... Haberi Görüntüle

YÜZDE 50 İNDİRİM GELDİ 

Türkiye'nin en büyük üretici hali olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde hareketlilik başladı. Havaların ısınma ile birlikte ürünler arttı ve fiyatlar düşmeye başladı. Ocak-Şubat aylarında 25-30 TL’ye kadar yükselen domates, yüzde 50 ucuzlayarak 10 TL’ye kadar düştü. Peki hangi ürünlerde ne kadar indirim oldu? Güncel fiyat listesi şu şekilde oluştu; sivri biber 21 TL, patlıcan 15 TL, kabak 15 TL, salatalık 17 TL.

Dev Amerikan bankasından Türkiye için kıyamet tahmini: Herkes yıl sonuna hazırlıklı olmalı! Dev Amerikan bankasından Türkiye için kıyamet tahmini: Herkes yıl sonuna... Haberi Görüntüle

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

Havaların ısınması ile birlikte ürün miktarların arttığını belirten Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze Meyve ve Komisyoncular Derneği Başkanı Hasan Ali Yılmaz, şu şekilde konuştu:

Domates fiyatları 9-12 TL arasında değişiyor. Marketlere satılan domatesler ise 10 TL seviyesinden alıcı buluyor. Lüks domatesler ise 15 TL’ye kadar yükseliyor. Fiyatlarımızda hissedilir derecede düşüş oldu. Nisan ayında bir yükseliş olabilir ama Mayıs ayında tekrar fiyatlarımız düşüşe geçecek. Biz de tüketicimiz ucuz yesin istiyoruz ama şu anda turfanda sebze üretiliyor. Maliyetler ister istemez artıyor. Kış ürünleri yüksek olur.

Araç sahiplerine müjde: Benzin ve motorine indirim bekleniyor! 6 Haziran 2024 güncel akaryakıt fiyatları Araç sahiplerine müjde: Benzin ve motorine indirim bekleniyor! 6 Haziran... Haberi Görüntüle

'ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİ ARASINDAKİ FARKIN NEREDEN KAYNAKLANDIĞI BELLİ'

Aksulu salatalık üreticisi Ali Celbiş ise üretim ve satıştaki fiyat farkına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

Şu anda verimimiz daha güzel, havalar da ısındı. Bahara doğru verim 3’e katlar. Fiyatlar böyle giderse iyidir. Maliyetimiz de yüksek. Bizler her türlü fedakârlık yapıyoruz, biz fedakarlık yaparken pazarcı ve market sahipleri de fedakarlık yapsın. Ben 1 kilometre ilerideki pazara gittim, 15 TL verdiğim ürün 30 TL. Pazarda 25 TL’den aşağı bir şey yok. Burada kazanan çiftçi değil. Çiftçi 1 yıl buna emek veriyor. Birisi halden alıyor, yüzde 200 kar koyuyor üstüne. Arada uçurum var. Bu faturaların denetlenmesi gerekir, pazarda yüksek olunca vatandaş da tüketemiyor. Üretici ile tüketici arasında farkın nereden kaynaklandığı bellidir. Kış döneminde 4 günde bir toplarken, şimdi 2 günde bir topluyoruz. Fiyatlar düşüyor. Gençlerin bu mesleğe sahip çıkması gerekir, bunlar bacasız fabrikadır. Gençlerimiz ata mesleklerini de yapsınlar.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading