banner2

Pazar fiyatları düşüşe geçti! Yerli ürünler tezgahlarda

Yüksek enflasyon nedeniyle artan gıda fiyatlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yerli üreticilerin mahsulleri tezgâhlara gelirken sebze fiyatları düşüşe geçti. İşte haberin detayları...

Ekonomi 19.07.2022, 01:20
Abone ol
Pazar fiyatları düşüşe geçti! Yerli ürünler tezgahlarda

Uzun süredir enflasyondaki yükseliş nedeniyle pazarda sürekli yükselen sebze meyve fiyatları yerli üreticilerin ürünlerinin tezgaha gelişiyle düşüşe geçti. Üürünlerin bollaşmasıyla  meydana gelen düşüşün en az 1 ay süreceği belirtiliyor

1 AY SONRA YENİDEN UÇABİLİR

Sinop'taki kapalı pazaryeri esnaflarından Oğuzhan Yıldırım, "Bafra, Çarşamba, Amasya çiftçilerinin yerli ürünleri gelmeye başladığı için düşüşler var. Bu yerli biber, patlıcan, domates gibi ürünlerde daha düşüş yaşanacak, 7-8 TL bandına düşebilir. Ama kısa bir süreç, 1 aylık bir sürede düşecek. Sonra tekrar bu rakamlar 20-25 bantlarını görür sebze-meyvede" diye konuştu.

ÇİFTÇİ DESTEK İSTİYOR

Fiyatların tekrar yükselmemesi için çiftçinin daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "En büyük düşürülmesi gerekenlerin başında gübre fiyatı geliyor. Biz birçok şeyi ihraç eden insanlarız. Tohumculuk bitti Türkiye’de, belli kısımlar yapıyor bazı şehirlerde onun dışında kalmadı. İhracattan dolayı bu rakamlara bu ülkenin dayanma gücü yok" ifadelerini kullandı.
Bir başka pazar esnafı Samet Esen ise "Patatesi geçen hafta 12,5 TL’ye sattık, bu hafta 10 TL diyoruz. Ama yine zam gelecek, perşembe günü yine aynı fiyata çıkacak belki. Şu anda bir tek yerden mal çıkıyor, Afyon, Amasya bu da Türkiye’nin ihtiyacını karşılamıyor. Ufak ihracat oluyor onun için fiyatlar bu kadar yüksek" dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!