Ramazan ayında özellikle mutfak alışverişlerinde düşünmeden alınan onca gıdanın sonu çoğu zaman ne yazık ki çöp kutuları oluyor. Bu durum hem gıda israfına hem de bütçenin zorlanmasına yol açıyor.
![Bakan Uraloğlu müjdeyi verdi: Bir ile daha hızlı tren geliyor](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/aa-20240713-35130730-35130728-ulastirma-ve-altyapi-bakani-uraloglu-erzurumda-konustu.webp)
ÖNCE LİSTE YAPIN
Aslında ev geçindirme konusunda tasarrufun başladığı ilk nokta mutfak. İlk iş, mutfak alışverişi alışkanlığını yeniden düzenlemek. Eskiden annelerimizin yaptığı gibi, alışverişe çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi oluşturmak gereksiz ürünleri almanın önüne geçebilir. Bu ayrıca almanız gereken ürünleri unutmamanız konusunda size yardımcı olur.
![MÜSİAD'dan dikkat çeken Tayvan ve çip çağrısı: 'Ülkelerin milli güvenliklerini tehdit edebilir'](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/2024-84454.webp)
![Altın yorumcusundan flaş açıklama: 20 bin TL olacak! Gram altın zirvede! İşte güncel fiyatlar](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/xcz.webp)
ÜRÜNLERİN İÇERİĞİNİ OKUYUN
Alışveriş yaparken kaçınız aldığınız ürünün içeriğine bakıyorsunuz? Bu sorunun cevabı çoğunlukla "bakmıyoruz" olur. Aslında ürünlerin içinde neler olduğunu okumak, alerjen maddeleri görüp almaktan vazgeçmeyi sağlayabilir. Böylelikle gereksiz ve sağlığa zararlı gıdalara para verilmemiş olur.
![Renault dev kampanyayı duyurdu: Sıfır km Megane peynir ekmek gibi satacak!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/er1433212167.webp)
YİYECEKLERİ KİŞİ SAYISINA GÖRE ALIN
Bir ürün, evde yaşayan kişi sayısına göre ve gerçekten tüketilip tüketilmeyeceğine karar verdikten sonra alınmalı. “Evde bulunsun” diye bol bol alınan yiyecekler zamanla böceklenebilir ve nihayetinde çöpe gider. Eğer depolama niyeti varsa da sözkonusu ürünlerin nasıl saklayacağı hakkında iyice bilgi sahibi olunmalı.
![Aracı olan herkes dikkat! Tüketici Konfederasyonu Başkanı uyardı: Sakın o ücretleri ödemeyin!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/ekran-goruntusu-2024-07-20-165458.webp)
![Bakan Şimşek'ten rezerv açıklaması: Dış yükümlülükleri azaltıyoruz](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/aa-20240711-35119010-35119008-hazine-ve-maliye-bakani-mehmet-simsek-11222136074.webp)
İNDİRİM VE KAMPANYALARI TAKİP EDİN
Büyük marketlerin yaptığı indirim ve kampanyaları takip etmeye özen gösterilmesi de tasarruf yollarından biri. Halk günü olarak adlandırılan dönemlerde ihtiyacınız olan ürünleri daha uygun fiyata alabilmeniz mümkün hale gelir.
![Girişimci İşadamları Vakfı'ndan gençlere davet! 'Gençliği girişimciliğe hazırlıyoruz'](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/2024-07-10-847.webp)
SEBZE VE MEYVELERİ MEVSİMİNDE ALIN
Mevsimine uygun sebze meyveler almaya özen gösterin. Mevsim dışı olan gıdaların fiyatı hem daha yüksek hem de sağlık düşmanı olabiliyor.