Yandex Metrica

O ülke Türkiye'ye kapılarını açtı! Milyarlarca dolarlık maden rezervleri işletilecek

O ülke Türkiye'ye kapılarını açtı! Milyarlarca dolarlık maden rezervleri işletilecek

Altın, demir, bakır, krom, çinko ve gümüş gibi maden rezervleri bulunan Doğu Afrika ülkesi Sudan'ın Maden Bakanı Muhammed Beşir, Türk yatırımlarını almak için çalışma yapacaklarını belirtti.

Ekonomi

23.01.2024, 19:29

Sudan Maden Bakanı Muhammed Beşir, Türk yatırımlarının önündeki engelleri kaldırma sözü verdi. 

Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Sudan'da altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş gibi maden rezervleri bulunuyor.

Diğer yandan Beşir, başkent Hartum'daki Bakanlık binasında, Maden Tetkik ve Arama Uluslararası Madencilik AŞ Genel Müdürü Murat Halit Durceylan ile iki ülke arasındaki ortak iş birliği ve ülkedeki Türk maden yatırımlarının nasıl geliştirileceğini görüştü.

Toplantıya, MTA Sudan Müdürü Adem Akdemir ve Genel Müdür Danışmanı Yunus Badem de katıldı.

Merkez Bankası rezervlerinde rekor artış! Tüm zamanların en yüksek seviyesinde Merkez Bankası rezervlerinde rekor artış! Tüm zamanların en yüksek seviyesinde Haberi Görüntüle

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ HIZLA GELİŞECEK 

Durceylan, Maden Bakanı Beşir'e, Bakanlık ile 2018 yılında imzalanan anlaşma gereğince Sudan'ın doğusundaki Kızıldeniz eyaletinde şirkete tahsis edilen maden sahalarında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında detaylı bilgiler verdi.

Durceylan, bu bölgelerde üretimin başlaması durumunda iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin hızla gelişeceğini belirtti.

Araç sahipleri benzinliğe hücum! Benzin ve motorine tarihi indirim geldi: İşte yeni tarife Araç sahipleri benzinliğe hücum! Benzin ve motorine tarihi indirim geldi:... Haberi Görüntüle

TÜRK YATIRIMLARININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILACAK

Maden Bakanı Beşir de iki ülke arasındaki teknik ve ikili iş birliğine övgüde bulunarak değerli ve endüstriyel madenlerde gelecek vadeden yatırım fırsatları oluşturma ve Türk yatırımlarının önündeki tüm engelleri kaldırma sözü verdi.

Beşir, iki ülke arasındaki köklü ilişkiler gereği Türk şirketlerine özel ihtimam göstermeleri için ilgili makamlara talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi vermişti! Emeklilere bayram ikramiye ödemeleri bugün hesaplarda Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi vermişti! Emeklilere bayram ikramiye ödemeleri bugün hesaplarda Haberi Görüntüle

BİRÇOK MADEN REZERVİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Yeraltı zenginlikleri ile bilinen Doğu Afrika ülkesi Sudan'da, altının yanı sıra demir, bakır, krom, çinko, mika, gümüş gibi maden rezervleri bulunuyor.

Sudan Merkez Bankasına göre, ülke, bu yılın ilk çeyreğinde 720 milyon dolar değerinde yaklaşık 12 ton altın ihraç etti.

Sudan Ticaret Odaları Birliği (STOB) Başkanı Nadir el-Hilali, geçen ay yaptığı açıklamada, "Madencilik alanında da çok büyük fırsatlar var ve bu altınla sınırlı değil. Krom, bakır, demir, mika ve çok sayıda maden çıkarılabilir. Bunun meyvesini elde etmek için altyapıya ihtiyaç var. Altyapı da büyük bir yatırım alanı." ifadelerini kullanmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading