Yandex Metrica

Sitede Ara

Musluk suyu trendi mi geliyor? Damacana sularına rekor zam

Musluk suyu trendi mi geliyor? Damacana sularına rekor zam

Son bir yıl içinde en çok fiyatı artan ürünlerden biri olan damacana suya bir zam daha geldi. Ardı ardına gelen zamlar sonrasında vatandaşlar, artan fiyatlar karşısında musluk suyuna yönelme eğiliminde. Her geçen gün yükselen fiyatlar, vatandaşları bu alternatife yönlendiriyor. Fiyatlar adeta katlanarak artarken, vatandaşlar bu yüksek fiyatları ödemekte zorlanıyor ve daha uygun çözümler arayışına giriyorlar.

Ekonomi

22.05.2024, 13:10

Bazı markalarda 19 litrelik bir damacana suyun fiyatı 100 TL'ye kadar çıktı. Bu durumda, ortalamada bir damacanadan 95 bardak su elde edilirken, bir bardak suyun maliyeti yaklaşık olarak 1 TL'ye tekabül ediyor. Yükselen maliyetlerle birlikte aileler, bütçelerini göz önünde bulundurarak damacana su alımından kaçınıyorlar. Türkiye'de temel gıda ürünlerine yapılan zamların etkisiyle birlikte, damacana su fiyatlarındaki artışlar da ön plana çıkıyor ve vatandaşlar üzerinde ciddi bir etki yaratıyor.

Bakan Uraloğlu duyurdu: PTT'den tüm emeklilere yüzde 20 indirim! Bakan Uraloğlu duyurdu: PTT'den tüm emeklilere yüzde 20 indirim! Haberi Görüntüle

DAMACANA SULARINA ZAM GELDİ

Enflasyonun ve gıda krizinin gölgesinde, damacana su fiyatları da ciddi şekilde etkilenen ürünler arasında yer alıyor. Son bir yıl içinde 19 litrelik damacana suyun fiyatı neredeyse iki katına çıkarken, bazı markalarda fiyat etiketlerinin 100 TL'ye kadar ulaştığı görülüyor. Ortalama bir damacandan 95 bardak su elde edilirken, bir bardak suyun maliyeti de yaklaşık olarak 1 TL'ye ulaşmış durumda. Bu durum, vatandaşların bütçelerini daha dikkatli yönetmelerini ve alternatif çözümler aramalarını zorunlu kılıyor.

Artan damacana su fiyatları, kalabalık ailelerin bütçelerini zorlarken, hızlı artış gösteren fiyatlar da büyük bir endişeye neden oluyor. Örneğin, 2023 yılının Mayıs ayında 74 TL olan bir markanın damacana su fiyatı, %29'luk bir artışla 96 TL'ye yükseldi. Sektördeki genel fiyat aralığı ise genellikle 85 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Bu durum, ailelerin su tüketimi için alternatif çözümler aramalarına ve bütçelerini daha dikkatli yönetmelerine yol açıyor.

Forbes yayınladı! En değerli futbol kulüpleri 2024 Forbes yayınladı! En değerli futbol kulüpleri 2024 Haberi Görüntüle

BÜTÇEYİ ZORLUYOR

Bir ailenin aylık ortalama 5 damacana su tüketmesi durumunda, sadece içme suyu için harcanan rakam 500 TL'yi buluyor. Cam ambalajda satılan bir markanın 19 litrelik damacana suyunun fiyatı, 2022 yılının sonunda 39.5 TL iken 2023 yılının başında %8.8'lik bir zamla 43 TL'ye yükseldi. Yıl içerisinde ise, 48.5 TL bir artışla fiyat 77 TL'ye ulaştı. Bu durum, ailelerin su maliyetlerindeki artışlar karşısında daha dikkatli bütçe planlaması yapmalarını ve alternatif çözümler aramalarını gerektiriyor.

2024 yılı Mayıs ayında aynı markanın ürününe baktığımızda, fiyatta %95.8'lik bir artışla 95 TL'ye kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu önemli fiyat artışı, ailelerin su maliyetleri konusunda daha da zorlanmalarına ve alternatif çözümler aramalarına neden olabilir.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

İbrahim TURNA

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading