SON DAKİKA
Müsilaj kabusu balık tezgahlarına yansıdı

Müsilaj kabusu balık tezgahlarına yansıdı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde balık halinde müsilaj nedeniyle satışlar düştü. Balık tezgahlarının ziyaretçileri azaldı.

Ekonomi

23.01.2024, 17:34

Marmara Denizi'nde müsilaj, balık tüketimi konusunda endişelere neden oldu. Beyaz, köpüksü madde olanmüsilajın balıkları zehirlediği iddiaları, Bandırma Balık Hali'nde satışları olumsuz etkiledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık Hali'nde balık tezgahlarının ziyaretçileri azaldı. Tezgahlarda istavrit 25 çipura ve levreğin tanesi 25, hamsinin ise 20 liradan satılıyor.

Uzun yıllardır balık satışı yaparak geçimini sağlayan esnaflardan Barış Yıldız, vatandaşlarda yanlış bir algı oluştuğunu belirtip Yıldız “Müsilaj denizdeki mikro organizmaların oluşturduğu sadece bir salgıdır. Denizlerimizdeki balıklara hiçbir zarar yoktur. Gönül rahatlığıyla balık tüketebilirsiniz.Bizler de balıkhanemizde sürekli balık tüketiyoruz, herhangi bir zehirlenme yaşanmadı. Balıkları tezgahlara koymadan önce bizler de sıkı kontrolden geçiriyoruz. Bizler de temizlediğimiz balıkların içlerinden hiçbir müsilaj kalıntısına rastlamadık. Gönül rahatlığıyla balığı tüketebilirsiniz.

Vatandaşlarımızı tedirgin eden müsilaj yüzünden tezgahlarımıza çok çeşit balık koyamıyoruz. Müsilaj balık tüketimini haliyle etkiledi. Fiyatlar standart değişmedi. Havalar sıcak olduğu için biraz sıkıntı yaşanıyor" dedi.

Öte yandan “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında başlatılan Türkiye’nin en büyük deniz temizleme seferberliği ile günde ortalama 20 ton ve üzeri müsilaj temizleneceği açıklandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading