Yandex Metrica

Sitede Ara

Milyonlarca ev sahibi dikkat! 5 soruda kira beyannamesinde pişmanlık uygulaması

Milyonlarca ev sahibi dikkat! 5 soruda kira beyannamesinde pişmanlık uygulaması

Miyonlarca ev sahibini ilgilendiren kira beyannamesinde pişmanlık uygulamasında bazı detaylar dikkat çekti. Kira geliri elde eden mülk sahiplerinin beyanname verme süresi 5 Nisan'da dolarken, bu mükelleflerin "pişmanlık" hükmünden yaralanarak vergilerini ödeme imkanı bulunuyor. Bu mükelleflerin ilgili vergi dairesi tarafından kendilerine yazı gönderilmeden önce beyanname verip ödeme yapması önem taşıyor.

Ekonomi

01.05.2024, 17:37

Geçtiğimiz yıl elde edilen gelirlere yönelik 1 Mart'ta başlayan gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan'da sona erdi.

Geçen yıl kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, beyanname verme süresinin sona ermesinin ardından bir takım incelemeler yaptı. Yapılan incelemede, gelir elde ettiği halde beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit edildi. Bu mükelleflerin vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin çalışmalar başlarken, kısa süre içinde bildirimlerin yapılması bekleniyor.

Beyanname vermeyen mükellefler için son bir seçenek daha bulunuyor. Elde ettikleri bu gelirlere ilişkin beyanname vermeyen mükellefler, pişmanlık imkanından faydalanabiliyor. Peki bu pişmanlık imkanları neler, nasıl faydalanabiliyor? İşte tüm detaylar...

Kira gelirlerine ilişkin beyannamelerin verilmesine yönelik merak edilen 5 soru ve cevapları şöyle:

Neredesin Mahmut Hoca! Eğitim yuvası değil ticarethane: 3 diplomanın maliyeti 1 milyon doları aştı Neredesin Mahmut Hoca! Eğitim yuvası değil ticarethane: 3 diplomanın maliyeti... Haberi Görüntüle

HANGİ MÜKELLEFLER PİŞMANLIK HÜKMÜNDEN YARARLANABİLİYOR?

Sahip oldukları konuttan geçen sene yıllık 21 bin lira, iş yerinden ise 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerinin gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefler, ilgili vergi dairesi tarafından kendilerine yazı gönderilmeden önce pişmanlık imkanından yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlık hükmüyle beyanname verildiğinde, ceza uygulanmadan vergilerin ödenmesi imkanı bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan KDV açıklaması: İddialar yalanlandı Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan KDV açıklaması: İddialar yalanlandı Haberi Görüntüle

BU HÜKÜMDEN FAYDALANMAK İSTEYEN MÜKELLEFLER NASIL BAŞVURU YAPABİLECEK?

Mükellefler vergi dairesine giderek "pişmanlıkla beyanname vermek istediklerini" belirtecek ve dilekçeyle başvuru yapacak. İsteyen mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının "gib.gov.tr" internet adresindeki "Hazır Beyan Sistemi" üzerinden de beyannamelerini "pişmanlık" seçeneğini işaretleyerek doldurabilecek.

15 Mayıs dolar kaç para? Bugün 1 dolar kaç TL? 15 Mayıs dolar kaç para? Bugün 1 dolar kaç TL? Haberi Görüntüle

ZAMANINDA BEYANNAME DOLDURAN ANCAK VERGİSİNİN İLK TAKSİDİNİ ÖDEMEYEN MÜKELLEF NE ZAMAN ÖDEMELİ?

Gelir vergisi, her yıl martta beyan ediliyor, mart ve temmuz aylarında 2 taksit halinde ödeniyor. Beyannamesini zamanında verdiği halde ilk taksitini ödeyememiş mükellefler, ödemede geciktikleri her ay için aylık yüzde 3,5 gecikme zammı ödeyecek. Vergi dairesinin icra işlemlerine muhatap olmamak için borcun bir an önce ödenmesi önem taşıyor.

Mükellefler, verginin taksitle ödenmesi talebinde de bulunabilir. Gerekli şartları taşımaları kaydıyla bu borçlar tecil faiziyle birlikte taksitler halinde ödenebiliyor.

Bilim insanlarının uçağını düşürdüler fakat engelleyemediler: O bölgemizde bulunan uranyum rezervi Türk Donanmasına katkı sağlayacak! Bilim insanlarının uçağını düşürdüler fakat engelleyemediler: O bölgemizde bulunan uranyum... Haberi Görüntüle

KİRA GELİRİ NEDENİYLE TAHAKKUK EDEN VERGİ NASIL ÖDENECEK?

Vergiler, Dijital Vergi Dairesi'nden (dijital.gib.gov.tr), mobil uygulamadan anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar, vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla veya PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Bakan müjdeyi verdi: 19 Mayıs'ta raylı sistem ücretsiz olacak! Bakan müjdeyi verdi: 19 Mayıs'ta raylı sistem ücretsiz olacak! Haberi Görüntüle

KİRA GELİRLERİ BEYAN EDİLİRKEN HANGİ GİDERLER DÜŞÜLEBİLİYOR? 

Elde edilen kira gelirinden "götürü" ve "gerçek" olmak üzere iki farklı yöntemle giderler düşülebiliyor. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın yüzde 15'ini gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebiliyor.

Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda ise kiraya verilen gayrimenkul için ödenen aydınlatma, ısıtma, su, asansör, idare, sigorta, faiz,​​​​​​​ ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu, onarım giderleri ile oturulan konut veya lojmanların kira bedeli gayrisafi hasılattan düşülebilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading