Yandex Metrica

Sitede Ara

Milyonlarca emekli ve memura çifte zam müjdesi! Yüzde 30'u aşacak

Milyonlarca emekli ve memura çifte zam müjdesi! Yüzde 30'u aşacak

Emekli ve çalışanların gözü Temmuz ayında. Beş aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15.26, memur ve memur emeklileri ise yüzde 13.13 zammı cebine koydu. Temmuz ayında açıklanacak haziran enflasyonu ve refah payı ile birlikte emekliye zam yüzde 30'u aşacak. Emekliler bu ay aylık ve 2 bin liralık Kurban Bayramı ikramiyelerini 19-26 Haziran tarihleri arasında alacak. Daha önce bin 100 liradan 2 bin liraya çıkarılan bayram ikramiyelerinde yeni bir artış olup olmayacağı merak ediliyor. En düşük memur maaşı yüzde 85 artışla 22 bin liraya çıkacak.

Ekonomi

23.01.2024, 20:59

TBMM'de yeni yasama döneminin başlaması ve yeni kabinenin kurulmasının ardından gözler, bugün yapılacak ilk toplantıya çevrildi. Toplantıda yapılacak düzenlemelerle birlikte ekonomi alanında adımlar atılması bekleniyor.

Bu kapsamda milyonlarca emekli, memur ve işçinin gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamma çevrildi. Yılın ilk 5 ayında enflasyonun yüzde 15.26 olarak açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurun zam senaryoları da netleşti.

Köprüden önceki son çıkış! İslam Memiş elinde altın ve dolar olanları uyardı Köprüden önceki son çıkış! İslam Memiş elinde altın ve dolar... Haberi Görüntüle

YÜZDE 30'U AŞACAK

Beş aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 15.26, memur ve memur emeklileri ise yüzde 13.13 zammı cebine koydu. Temmuz ayında açıklanacak haziran enflasyonu ve refah payı ile birlikte emekliye zam yüzde 30'u aşacak. Emekliler bu ay aylık ve 2 bin liralık Kurban Bayramı ikramiyelerini 19-26 Haziran tarihleri arasında alacak. Daha önce bin 100 liradan 2 bin liraya çıkarılan bayram ikramiyelerinde yeni bir artış olup olmayacağı merak ediliyor. En düşük memur maaşı yüzde 85 artışla 22 bin liraya çıkacak.

Şirketler Z kuşağından umduğunu bulamadı! İş hayatında yeni istihdam furyası başladı! Yaşı tutan vatandaşa iş kapısı açıldı! Şirketler Z kuşağından umduğunu bulamadı! İş hayatında yeni istihdam furyası... Haberi Görüntüle

REFAH PAYI EKLENECEK

SSK ve Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklisi ve sözleşmeli personele yılın başında yüzde 15.40'lık 6 aylık enflasyona refah payı da eklenerek yüzde 30 zam verildi. Toplu sözleşmeye göre, memur için yüzde 16.48 olması gereken zamma 13.52, işçi, esnaf, çiftçi emeklisinin yüzde 15.40 enflasyon zammına da 14.60 puan refah payı ilave edildi. Böylece yapılan yıllık zam yüzde 84.20'ye çıktı. Yılın başında 5.500 liraya çıkarılan en düşük emekli aylığı yıl içindeki düzenlemeyle beraber 7.500 liraya çıkarıldı. 

Emekliye balbadem tadında müjde: 3 zam paketi onaylandı: Temmuzda şenlik var! Emekliye balbadem tadında müjde: 3 zam paketi onaylandı: Temmuzda şenlik... Haberi Görüntüle

EMEKLİYE KADEMELİ ZAM

Emekliler için ise refah payı da eklenen bir kademeli zam için çalışmalar devam ediyor. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükselmesiyle birlikte prim gün sayısı çok farklı olan 9.5 milyon emekli, aynı maaşı almaya başladı.Emekli örgütlerinin tepkisi üzerine seçim öncesinde yapılan açıklamalarda, Temmuz ayı için kademeli zam planlandığı duyuruldu. Buna göre; 10, 15, 20 bin liraya kadar olan emekli maaşları için ayrı; 20 bin liranın üstündeki emekli maaşları için farklı oranlarda zam uygulanacak.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren gelişme: Kısa çalışma ödeneğinde şartar komple değişti! Milyonlarca çalışanı ilgilendiren gelişme: Kısa çalışma ödeneğinde şartar komple değişti! Haberi Görüntüle

EN DÜŞÜK MAAŞ 22.000 TL

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 bin 848 lira olan en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkacağını açıklarken bu durumda yapılan zam yüzde 85'e ulaşacak. Kamuda bu tutarın üzerinde maaş alanlara yapılacak zam ise eklenecek refah payı, seyyanen artış ile netleşecek.

Araç sahipleri deponuzu fullemeyi unutmayın! Benzine ve motorine zam bekleniyor Araç sahipleri deponuzu fullemeyi unutmayın! Benzine ve motorine zam bekleniyor Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret, yılbaşında 2023'ün tamamında geçerli olacak şekilde belirlense de 2022'de olduğu gibi Temmuz ayında da zam yapılacak. Ocak ayında net 8 bin 506 Lira'ya yükselen asgari ücretin, 500 dolar seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Bu da yüzde 25'in üzerinde bir artışla 11 bin liraya yaklaşması anlamına geliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading