Yandex Metrica
SON DAKİKA
Milyonlarca emekli adayına müjde! Bağ-Kur ve SSK sistemi değişiyor! Erken emeklilik mümkün hale geldi

Milyonlarca emekli adayına müjde! Bağ-Kur ve SSK sistemi değişiyor! Erken emeklilik mümkün hale geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklilik sisteminde Bağ-Kur ile SSK arasındaki prim farkının giderileceğini açıkladı. Peki bu ne anlama geliyor? Emekli olmak için uygulanan sisteminde nasıl bir değişiklik olacak?

Ekonomi

23.01.2024, 19:51

Emeklilik şartları ve hak kazanma koşullarına standart geliyor. Yapılacak düzenlemeyle hem farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme olacak hem de SSK'lılar ile Bağ-Kur'lular arasındaki prim gün farkı ortadan kalkmış olacak. Burada prim eşitleme işlemleri giriş tarihine göre de değişecek. Buna göre de üç ayrı dönem ele alınacak.

Halkalı-Kapıkule arası yolcu seyahat süresi azalıyor! Müjdeyi Bakan Uraloğlu verdi Haberi Görüntüle

İŞLEMLER SGK ALTINDA BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

Türkiye'de 2008 yılında yapılan reform ile tüm sosyal güvenlik kurumları bir çatı altında toplandı. Böylece daha önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı altında yürütülen işlemler Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) adı altında birleştirilmiş oldu.

Ancak bu reforma rağmen kurumlar arasında bir norm birliği de sağlanmadı. Tüm kurumlarda emeklilik işlemleri, emekli maaşı bağlama sistemleri farklı olarak uygulanmaya devam ediyor.

Kredi kartı limiti yüksek olanlar dikkat! Maaşa göre limit verilecek:... Haberi Görüntüle

FARKLI HESAPLAMA SİSTEMLERİ UYGULANIYOR

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensuplarının emekli olmak için bekleme süreleri ve prim gün şartları farklılık gösteriyor. Yine emekli maaşı hesaplanırken de farklı hesaplama sistemleri uygulanıyor.

Bu noktada Bağ-Kur mensuplarının emeklilik şartları SSK'ya göre daha zor. Çünkü daha fazla prim biriktirmek zorundalar.

TOKİ TUZLA 2+1 KONUT KURA SONUÇLARI AÇIKLANDI! Toki Tuzla ve... Haberi Görüntüle

7200 VE 9000 GÜN PRİM ŞARTI

Örneğin 1995 yılında Bağ-Kur'lu bir kadın sigortalı 7.200 gün (20 yıl) prim biriktirmek zorundayken erkek Bağı-Kur'lu sigortalı için bu şart 25 yıl yani 9.000 günü buluyor.

Aynı tarihte işe giren bir SSK'lı ise 570 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor. Dolayısıyla bir Bağ-Kur'lu 9.000 gün ile emekli olurken yanında çalıştırdığı SSK'lı bir çalışanı 5.750 gün ile emekli oluyor üstelik daha fazla da emekli maaşı alabiliyor.

Değer artış vergisi cep yakıyor! Ev araba satacaklar bu tarihe... Haberi Görüntüle

FARK ORTADAN KALKACAK

Önceki gün açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir" İfadelerini kullanmıştı.

Böylece SSK'lılar ile Bağ-Kurlular arasındaki prim gün farkı ortadan kalkmış olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading