Yandex Metrica
SON DAKİKA
Merkez Bankası ağustos toplantısı ne zaman? 2022 Merkez Bankası faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?

Merkez Bankası ağustos toplantısı ne zaman? 2022 Merkez Bankası faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, en son 21 Temmuz tarihinde toplandı. Belli aralıklarla toplanan Merkez Bankası toplantısı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), piyasa beklentisine göre haftalık gösterge repo faizinde değişiklik yapmadı. Vatandaşlar internette ağustos ayı Merkez Bankası toplantısı tarihini ve faiz kararını araştırıyor. Peki Merkez Bankası ağustos toplantısı ne zaman? 2022 Merkez Bankası faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?

Ekonomi

23.01.2024, 19:37

Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı gündemde yerini aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yeni faiz kararını ağustos ayında ilan edecek. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK), temmuz ayı toplantısı sonrasında yapılan açıklamayla haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak kaldı. Peki Merkez Bankası ağustos toplantısı ne zaman? 2022 Merkez Bankası faiz kararı hangi tarihte açıklanacak?

Kulisler fokur fokur kaynıyor! Kimse bunu beklemiyordu: Emekli zammında tarih... Haberi Görüntüle

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası ağustos toplantısı 18 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak. 

Altın yükselişe geçti! 20 Şubat altın fiyatlarında son durum! Gram... Haberi Görüntüle

2022 MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı 18 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleşecek toplantı soonrasında açıklanacak. Temmuz ayında yapılan son toplantının akabinde TCMB, piyasaların beklentisi doğrultusunda haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi.

Para Politikası Kurulu(PPK), toplantı sonrasında yapılan açıklamayla haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak kaldı.

Enerjide tam bağımsızlığa koşar adım! TPAO bir şehirde daha petrol... Haberi Görüntüle

TEMMUZ AYI TOPLANTISI SONRASINDA YAPILAN AÇIKLAMA

Para Politikaları Kurulu, toplantı sonrasında şu açıklamayı yaptı:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler olumsuz yönde etkisini sürdürmeye devam etmiş, dünyada iktisadi faaliyetin daha da zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyon ihtimali artmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek ve oynak seyir ile temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal Piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin çeşitlenerek arttığı gözlenmektedir.

Yılın başındaki güçlü büyüme dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte de sürmüştür. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde Turizm kaynaklı güçlü iyileşme devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. İvmesini kaybettiği gözlenmekle birlikte, kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve Döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading