Yandex Metrica

Mehmet Şimşek formülü verdi: Konut fiyatları tepetaklak düşecek!

Mehmet Şimşek formülü verdi: Konut fiyatları tepetaklak düşecek!

Konut fiyatları çakılacak! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konut fiyatlarının düşmesine katkı sağlayacak projeyi açıkladı. Bakan Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünü açacak düzenlemenin yapılacağını duyurdu. 

Ekonomi

26.05.2024, 18:33

Kentsel dönüşümün finansmanı ile konut arzının artmasında önemli bir enstrüman olacak yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak" ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Şimşek, SPK'nin hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiğini bildirerek, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak." şeklinde konuştu.

"Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak." diyerek sözlerine devam eden Bakan Şimşek, "Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak" diye konuştu.

Maaşlar Kurban Bayramından önce yatırılacak mı? Memur, emekli, işçi maaşları bayramdan önce ödenecek mi? Maaşlar Kurban Bayramından önce yatırılacak mı? Memur, emekli, işçi maaşları... Haberi Görüntüle

"KISITLAMA ORTADAN KALACAK"

Gayrimenkul yatırım fonlarının, yeni düzenlemeden önce bu projelere yatırım yapamadığına ve gayrimenkullerin inşaat işlerini üstlenemediğine işaret eden Şimşek, SPK'nin düzenlemesiyle bu kısıtların ortadan kalkacağını söyledi.

Bakan Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının, artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabileceğini belirterek, "Böylece proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek." ifadelerini kullandı.

"Düzenlemede ayrıntılı şekilde yer alacak şartları sağlayan bu yatırım fonları, ünvanlarında 'proje' ibaresine yer verecek ve 'proje gayrimenkul yatırım fonu' olarak anılacak." diyerek açıklamalarına devam eden Bakan, "Bu açılardan proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine proje dahil edemeyen mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak" şeklinde konuştu.

SPK tarafından hayata geçirilecek projenin, yatırımcıların proje kaynaklı risklerinin azaltılabilmesi amacıyla teminat mekanizması getirdiğini, böylece fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarını da güvence altında tutacağını belirten Şimşek, "Bu düzenleme ayrıca fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı getirecek ve böylelikle yatırımcı mağduriyetlerinin önüne de geçilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Akaryakıtta tabela iki hafta sil baştan değişecek! Beklenilen fiyat artışı şaşırttı! Akaryakıtta tabela iki hafta sil baştan değişecek! Beklenilen fiyat artışı... Haberi Görüntüle

KONUT FİYATLARI ÇAKILACAK

Açıklamalarına devam eden Şimşek, Yatırımcıların, proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebileceği gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabileceğini belirterek, SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunuyor." dedi.

"Halihazırda portföyü oluşan 149 fon varken, bu fonların portföy büyüklüğü ise 82,7 milyar lira civarında." diyen Bakan, "Yeni düzenlemeyle bu fonların sayısının artması da bekleniyor. Fonların teminat temelli sağlam yapısı sayesinde gayrimenkul proje üretimi güvenle hayata geçirilebilecek. Yatırımcılar bu güven ortamında kooperatifçilik mantığıyla küçük birikimlerini değerlendirerek konut sahibi olabilecekler." şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Şimşek, düzenlemeyle toplumda genel anlamda tasarruf eğiliminde artış beklendiğine de dikkati çekerek, "Düzenleme, kentsel dönüşümün finansmanında ve konut arzının artırılmasında önemli bir enstrüman olacak. Bu yatırım fonları, gerek geliştirecekleri projeler gerekse diğer projelerden alabilecekleri konut nitelikli bağımsız bölümlerle konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve böylelikle fiyatların düşüş eğilimine geçmesinde çok büyük katkılar sağlayabilecek." açıklamasında bulundu.

"Bu canlanma, konut piyasasının geneline yayılacak. Düzenleme, konut üreticilerinin ihtiyaç duyacakları finansmanı, sermaye piyasalarından temin edebilmeleri için de çok değerli bir alternatif oluşturacak." diyen Şimşek, "Böylelikle, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

6

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading