Yandex Metrica

Meclis onayladı: 50 yaş altına ERKEN EMEKLİLİK müjdesi! SSK ve Bağkur'lular 8 yıl erken emekli olacak! 

Meclis onayladı: 50 yaş altına ERKEN EMEKLİLİK müjdesi! SSK ve Bağkur'lular 8 yıl erken emekli olacak! 

Erken emeklilik müjdesi bu defa TBMM'den geldi. 50 yaş altı erken emeklilik artık hayal değil. Yeni karar çıktı, emeklilik şartları sil baştan değişiyor. 

Ekonomi

30.04.2024, 10:48

SSK ve Bağ-Kur'lu çalışanlar erken emeklilik şansını yeni yasa ile birlikte yakalayacak. Uzun yıllar prim ödeme zorunluluğu ortadan kalkıyor. SSK ve Bağ-Kur'lular sadece 10 yıllık sigorta şartıyla 8 yıl erken emekli oluyor. 

Hemen satın! Altın için beklenilmeyen uyarı geldi Hemen satın! Altın için beklenilmeyen uyarı geldi Haberi Görüntüle

YENİ EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ

Milyonlarca kişi, EYT sonrası yeni bir düzenleme olacak mı sorusuna cevap arıyor. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu konuda müjdeyi vermişti. Yeni bir emeklilik reformunun başladığını belirten Vedat Bilgin, milyonların da yüzünü güldürdü.

Açıklama sonrasında erken emeklilik detayları da merak konusu oldu. Özellikle EYT’yi kaçıranlar bu düzenleme sayesinde erken emekli olup olamayacağını merak ediyor. Yavaş yavaş erken emeklilik detayları da ortaya çıkmaya başladı. Yeni yasa ilk etapta tam 1 milyon kişiyi kapsayacak. Kademeli olarak ise 5 milyona yakın kişinin yararlanması bekleniyor.

Yeni hedef fiyatlar belli oldu! Al tavsiyesi geldi Yeni hedef fiyatlar belli oldu! Al tavsiyesi geldi Haberi Görüntüle

50 YAŞ ALTI ERKEN EMEKLİLİK

Milyonlarca vatandaş hayalini kurduğu emekliliğe EYT yasası sayesinde kavuştu. Ancak bazı vatandaşlar da EYT'yi kıl payı kaçırdı. Özellikle prime takılan Bağ-Kurlular bir süredir yeni düzenleme yapılması için hükümete çağrıda bulunuyordu. Sadece prim eksiği olanlar değil, aynı zamanda staj ve çıraklık mağdurları, 1999 sonrası sigorta girişi olanlar da erken emeklilik düzenlemesini iple çekiyordu.

Beklenen düzenleme haberi nihayet duyuruldu. Erken emeklilik için yeni karar alındı. TBMM’ye gelen torba yasada erken emeklilik de olacak. Yeni düzenlemeyle 1999 sonrası sigorta girişi olanlar, prim eksiği olanlar, staj ve çıraklık sigortası mağdurları ve ev hanımları erken emekli olma hakkına sahip olacak.

Yeni emeklilik sistemi ile ilgili gelen ilk bilgilere göre; prim gün sayısı 3600, 4800 ve 5400 gün arasında değişecek. Sigortalılık süresi ise 10 yıl olarak belirlendi. Bunun yanı sıra emeklilik yaşı da belli oldu. Yeni düzenlemede 50 yaş altı olanlar emekli olabilecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading