Yandex Metrica

Marmara depremi için korkutan uyarı: Bir yıl içinde 7'den büyük iki deprem olabilir! Anadolu Yakası en sağlam yer...

Marmara depremi için korkutan uyarı: Bir yıl içinde 7'den büyük iki deprem olabilir! Anadolu Yakası en sağlam yer...

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'un olası Marmara Depremi hakkındaki endişe verici uyarısı dikkat çekiyor. Ersoy, "Marmara Denizi'nde iki gerilim kaynağı var ve iki gerilimin olduğu ara mutlaka birleşecek. Bir yıl içerisinde yediden büyük iki deprem oluşturabilir" dedi.

Ekonomi

23.01.2024, 21:27

Hatay Sosyal Medya Platformları Birliği tarafından İstanbul'da gerçekleştirilen “Olası İstanbul depremi bağlamında Hatay'ın deprem sonrası sorunları ve çözümleri” başlıklı panele, alanlarında uzman birçok kişi katılım sağladı.

Panele öncülük eden isim, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy'du. "Türkiye'de Depremlerin Sebepleri" sorusuna cevap veren Ersoy, özellikle Marmara Depremi'ne vurgu yaparak, önümüzdeki bir yıl içinde 7 büyüklüğünde iki depremin meydana gelebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Marmara depremine doğru geliyoruz. Bakın deprem batıya doğru bir transfer var bir göç var. Ama ortada bir boş yer var. Şunu biliyoruz. 1912'de Şarköy depremi var 7.4 büyüklüğünde. Bir de İzmit Körfezi’ne kadar gelen 1999 Kocaeli depremini biliyoruz.

Marmara Denizi’nde iki gerilimin olduğu ara mutlaka birleşecek. Mutlaka birleşecek ve 7'den büyük bir deprem verecek. Bir yıl içerisinde iki tane, 7’den büyük deprem oluşturabilir. Kocaeli’nde bu oldu zaten. Kocaeli, ardından Düzce oldu. Santimetre mertebesinde birbirinin devamıydı.

Tarihsel dönem içerisinde bunlar olmuş mu olmuş? Dolayısıyla burada medeniyetler de olduğu için kayıtları iyi tutulduğu Büyük ve şiddetli olduğunu biliyor. Bu bakımdan Marmara Denizi çok önemli. Nüfus potansiyeli çok fazla. Türkiye’nin üçte biri burada yaşıyor. Konut bakımından 6 milyona yakın bina var. Sadece İstanbul’da 2 milyona yakın bina var. Bağımsız bölüm olarak 5 milyon bağımsız bölüm var İstanbul’da.

TOKİ, neredeyse bedavaya ev veriyor! Aylık 9000 TL taksitle 3+1 daireler sizi bekliyor! Başvuru için son 3 gün... TOKİ, neredeyse bedavaya ev veriyor! Aylık 9000 TL taksitle 3+1... Haberi Görüntüle

Köprüden önceki son çıkış! İslam Memiş elinde altın ve dolar olanları uyardı Köprüden önceki son çıkış! İslam Memiş elinde altın ve dolar... Haberi Görüntüle

BU İŞİN ŞAKASI YOK

Marmara’da ve İstanbul’daki bir deprem İstanbul’un sorunu değil. Türkiye’nin sorunu değil. Dünyada önemli bir sorun yaratabilir. Çünkü kıtalar arası bir köprü. Bu köprünün ortadan kalkması, yıkılması dünyayı etkiler. O bakımdan bu işin şakası yok. Marmara depremine mutlaka bir şeyler yapılmalı.

Merkez Bankası rezervlerinde rekor artış! Tüm zamanların en yüksek seviyesinde Merkez Bankası rezervlerinde rekor artış! Tüm zamanların en yüksek seviyesinde Haberi Görüntüle

GÖKDELENLER ÖNEMLİ BİR SINAV VERECEK

İstanbul'un yapı stoğunun önemli kesiminin ruhsatsız. Yenilerde çok gökdelenler filan var İstanbul'da. Gökdelenlerin şöyle bir durumu var. Sadece Marmara depreminden değil uzak depremlerden de etkilenebilir. Yani Bursa’daki Eskişehir’deki uzak depremler karşısında İstanbul’daki gökdelenler sınav verecek. Özellikle dere yataklarının üzerinde yapılmışsa önemli zararlar verebilecek.

Kapış kapış gidecek: Renault Clio'dan bayram hediyesi: Fiyatlar yarı yarıya düştü Kapış kapış gidecek: Renault Clio'dan bayram hediyesi: Fiyatlar yarı yarıya... Haberi Görüntüle

İŞKUR'dan duyuru: Bu belgeyi alıp PTT'ye gidene 5.650 TL yardım desteği! İŞKUR'dan duyuru: Bu belgeyi alıp PTT'ye gidene 5.650 TL yardım... Haberi Görüntüle

ANADOLU YAKASI TÜRKİYE'NİN EN SAĞLAM YERİ

İstanbul’un en basit jeoloji haritası bu. Bunun üzerindeki zeminleri söyleyecek olursam Anadolu Yakası genel olarak Türkiye’nin en sağlam yeri. Ama bu çok genel bir söylem. Parsel bazında ada bazında bu işler değişecek. Bina bazında bu işler değişir. Genel olarak Anadolu Yakası çok sağlam olmakla birlikte, Avrupa yakasının Haliç’in kuzeyindeki zemin kayalık zemini. Birinci zamana ait, sağlam bir zemin.

Ama yine tekrar söylüyorum, bu orada güvence altında olduğunuzu göstermez. Yapınızın nasıl olduğuna bağlı olabilir. Mesela burada sarı alanlar gevşek zeminin olduğu, deprem dalgalardan daha çok etkilenebileceği semtleri, ilçeleri gösteriyor. Yani sayacak olursak sarı bölgede Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören, Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar, Silivri gibi ilçeler.

Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu: İşte cepleri dolduracak maaş tablosu! Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu:... Haberi Görüntüle

Engelli, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı alanlar dikkat: Bakanlık müjdeyi verdi: Maaşlar güncelleniyor Engelli, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı alanlar dikkat: Bakanlık... Haberi Görüntüle

BENCE GÜVENCEDE DEĞİLSİNİZ

"Peki burada ne yapalım? Kaçalım mı? Hayır. Bu zeminin özelliğine göre yapı yapıldığı zaman herhangi bir şey olmaz. Mesela diyelim ki Maslak sağlam bir yer. Orada güvencede misiniz? Bence değilsiniz."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading