Yandex Metrica

Marketlerde yeni düzenleme! Ambalajla aldatanın canı yanacak

Marketlerde yeni düzenleme! Ambalajla aldatanın canı yanacak

Zincir marketlerdeki etiket denetimlerinin artırılması için harekete geçildi ve bakanlık yeni düzenlemeler için düğmeye bastı. Bundan böyle ambalajla aldatanın canı yanacak. 

Ekonomi

26.02.2024, 00:50

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüketiciyi yanıltan, kafasını karıştıran etiketler mercek altına altına aldı. Etiketlere artık standart gelecek. Tüketiciyi yanıltan etiketler kullanılmayacak. 

Zincir marketlerdeki etiket denetimlerinin artırılması için harekete geçildi. ve Bakanlık, tüketicilerin üst düzeyde korunması için düğmeye bastı. Bundan böyle ambalajla aldatanın canı yanacak.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada vatandaşları ambalajla aldatanlara karşı yeni tedbirler alındığını belirtti.

Yıl sonu dolar beklentisi ne oldu 2024? TCMB yıl sonu dolar beklentisi ne? Yıl sonu dolar beklentisi ne oldu 2024? TCMB yıl sonu... Haberi Görüntüle

''MÜSAADE ETMEYECEĞİZ''

Sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksinde birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini belirten Bakan Yumaklı, “Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı stil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz.'' dedi.

Piyasaları hareketli hafta bekliyor! Orta Doğu'daki  savaş piyasaları nasıl etkileyecek?  İşte ekonomi piyasasında kur ve altın fiyatlarının seyri... Piyasaları hareketli hafta bekliyor! Orta Doğu'daki savaş piyasaları nasıl etkileyecek?... Haberi Görüntüle

''ABARTILI YAZILARA İZİN VERMEYECEĞİZ''

''İçeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe, çilek görseli kullanılmasına izin vermeyeceğiz.'' diyen Bakan Yumaklı, ''Mesela artık içinde muz aroması olan bir sütte ‘muzlu süt’ yerine ‘muz aromalı süt’ yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, ‘… tadında’, ‘… lezzeti’, ‘... keyfi ” gibi ifadelere müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel margarinde ‘tereyağı keyfi ’ veya ‘tereyağı lezzeti’ ifadelerine izin vermeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, ‘dondurma keyfi ’, ‘dondurma lezzeti’ gibi ifadelerle satılamayacak” ifadelerini kullandı.

IBAN’a havale isteyenlere ceza geliyor! Bakanlık harekete geçti: 'POS çalışmıyor IBAN’a at' uygulamasına dikkat! IBAN’a havale isteyenlere ceza geliyor! Bakanlık harekete geçti: 'POS çalışmıyor... Haberi Görüntüle

ŞİKAYETLERE 15 GÜNDE CEVAP

Bakanlığın en önemli görev alanlarından birinin de vatandaşların tarladan sofraya kadar güvenilir gıdaya ulaşımı olduğuna dikkat çeken Yumaklı “ALO 174 Gıda Hattı’mızı kurduk. İhbar ve şikayete en geç 15 gün içinde cevap veriliyor. Halkımızın, şüphelendiği gıda ürünlerini ve yerlerini ALO 174 veya (0 501 174 0 174) olan WhatsApp İhbar Hattımıza bildirmeleri halk sağlığı açısından büyük önem arz ediyor” dedi.

Dünyanın en güçlü 20 ekonomisi belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada? Dünyanın en güçlü 20 ekonomisi belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada? Haberi Görüntüle

''SAHTEKARLARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ''

Üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 7.500’den fazla gıda denetçisiyle mesai mefhumu gözetmeksizin denetim gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Yumaklı, ''81 İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli gıda denetçilerimiz, halkımızın sağlığıyla oynayanların gözünün yaşına bakmıyor. Sahtekârlara göz açtırmayacağız.'' dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading