banner2

Kuyumcular bombayı patlattı! Altını olan hemen bunu yapsın

Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü artışın hız kazanması sonrası kuyumcular yeni tahminlerde bulunarak vatandaşlara önerilerde bulundu.

Ekonomi 08.06.2022, 16:23
Abone ol
Kuyumcular bombayı patlattı! Altını olan hemen bunu yapsın

Dünyada küresel piyasalarda etkisini sürdüren enflasyon baskısından dolayı altına talep her geçen gün artıyor. Geçen yılın Aralık ayından bu yana gram altın ilk defa 1000 TL'nin üstümü gördü. 

Ons altın fiyatı ise 1849 dolardan işlem görürken, çeyrek altın bin 656 liradan, yarım altın 3 bin 318 liradan, tam altın 6 bin 613 liradan işlem görüyor.

İlerleyen günlerde gram altının 1400 TL olacağını belirten kuyumcular altının fiyatının yükselmesinin yatırımcıları mutlu ettiğini söyledi. 

ALTIN FİYATI 1400 TL'YE ÇIKACAK

Gram altının geçen yıl bin 50 TL’den 780 TL’ye gerilediğini ancak daha sonra hızla yükselişe geçtiğini belirten Trabzon Kuyumcular ve saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, ”Geçen yıla bakıldığında altında bu yıl gerileme olmuştu. Uluslararası piyasalardaki daralma ve doların yükselmesiyle altın biraz daha TL bazında bin 50’lere doğru çekmeye başladı. Geçen yıl bin 50 TL’den geri dönmüştü 780-800 TL’leri görmüştü. Tekrar hızlı bir zirve yaptı bekliyorduk. Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında altının bu rakamlara ulaşacağını umarım çok daha fazla gitmez ama önümüzdeki yılın bin 250-bin 450 TL’leri görebileceğini ön görüyoruz. Özellikle yatırımcıları mutlu etmiştir, sevindirmiştir. Daha önceki yıllarda, geçtiğimiz yıl yüksek rakamla bağlantı yapan altın alanların yüzü güldü, sevindirdi. Dolayısıyla bizlerinde inşallah bu yazın düğünlerin artmasıyla beraber bu fiyatlarda olumlu bir şekilde seyreder” dedi.

Hasan Tonyalı ise, "Bundan sonraki süreç içerisinde altının gramının bin 300-bin 400 TL’yi görmesi bekleniyor. Düğün sezonu açıldı ancak şu anda piyasada bir canlılık yok. Geçtiğimiz yıl altının gram fiyatı bin 50 TL-bin 70 civarlarını görmüştü. Dolayısıyla altının yükselmesiyle ilgili olarak gramı bin 300-bin 400 TL’yi bulacak. Yatırım yapmak için şu an altın almanın tam zamanı" sözlerini kaydetti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!