Yandex Metrica

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Turizmcilerden çağrı

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Turizmcilerden çağrı

Antalya'da turizmciler, Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da ara günlerin hafta sonu ile birleştirilip, 9 günlük tatil ilan edilmesini istiyor. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, "9 günlük bayram tatili beklentimiz var. Eğer haziran ayı başına kadar 9 gün olarak açıklanırsa, iç turizm hareketliliğini daha da artıracaktır" dedi.

Ekonomi

28.05.2024, 08:55

14 Haziran'da okulların kapanmasıyla birlikte milyonlarca kişi tatile çıkacak. Kimi vatandaş memleketine kimisi ise yazlık beldelere ve otellere gidecek. Kurban Bayramı, da bu yıl 15 Haziran'da arefe günü ile başlayacak. Kurban Bayramı, 16-17-18 ve 19 Haziran tarihlerini kapsıyor.

14 Haziran'da ise Almanya'da Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlayacak. Şampiyonadan dolayı Almanya'dan gelen turist sayısında düşüş bekleyen Türk turizm sektörü, söz konusu açığı bayramda doldurmayı planlıyor. Sektör temsilcileri, erken rezervasyonlu indirimler ile tatil imkanlarını cazip hale getirilmeye çalışırken, hükümete '9 günlük bayram tatili' çağrısı yaptı.

Dolar tutanlar bayram edecek! 3 dev bankadan yıl sonu dolar tahmini Dolar tutanlar bayram edecek! 3 dev bankadan yıl sonu dolar... Haberi Görüntüle

''9 GÜN TATİL İLAN EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ''

Turizmde bu yıl sezon açılışını Nevruz, Paskalya ve Ramazan Bayramı tatilleri olmak üzere üç bayramla yaptıklarını hatırlatan AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, "Haziran ayında yüksek sezon başlıyor. Yüksek sezon açılışını da okulların tatil edilmesi ve Kurban Bayramı ile yapacağız. Okulların kapacak olması nedeniyle Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi hükümetimizden Kurban Bayramı tatilinin de 15 Haziran'dan 23 Haziran'a, aradaki 20-21 Haziran perşembe ve cuma günlerinin de resmi tatil şeklinde toplam 9 gün tatil ilan edilmesini talep ediyoruz. 9 günlük bayram tatili beklentimiz var. Eğer haziran ayı başına kadar 9 gün olarak açıklanırsa, iç turizm hareketliliğini daha da artıracaktır" ifadelerini kullandı.

Zorunlu afet sigortası ne zaman devreye girecek? Bakan Şimşek'ten merak edilen soruya yanıt Zorunlu afet sigortası ne zaman devreye girecek? Bakan Şimşek'ten merak... Haberi Görüntüle

''TURİST SAYISINDA DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ''

Kurban Bayramı döneminde iklim şartlarının çok daha iyi olacağına vurgu yapan Kavaloğlu, "Özellikle Antalya'da tam mevsimi. Okulların kapanmasına denk gelmesi de çok avantajlı. Ayrıca Almanya'da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası sebebiyle Almanya'dan turist sayısında bir miktar azalma bekliyoruz. Kurban Bayramı tatili de bu eksikliği kapatacak gözüküyor. Birçok otelde bayram tatili rezervasyonları için 31 Mayıs'a kadar bayram indirimi devam ediyor. Dolayısıyla yüzde 10-25 arasında indirimlerden yararlanılabilir. Bir de son dönemde Romanya'dan kimlik kartıyla giriş yapılması, bu pazarı da gelişmekte olan diğer büyük pazarlar seviyesine getirecektir" diye konuştu.

Annelere bal gibi destek: Şartsız koşulsuz her ay 11 bin 500 lira sosyal yardım ödemesi yapılacak Annelere bal gibi destek: Şartsız koşulsuz her ay 11 bin... Haberi Görüntüle

ANTALYA'DA TURİST SAYISI 3,5 MİLYONU GEÇTİ

Şu anda Antalya'da dolulukların yüzde 80'ler civarında olduğunu, haziran ayı itibarıyla yüzde 90'ın üzerine çıkmasını beklediklerini söyleyen Kavaloğlu, mayıs ayının üçüncü haftası itibarıyla kente gelen turist sayısının 3,5 milyonu aştığını belirten Kavaloğlu, "Geçen seneye kıyasla yüzde 15 artıdayız. Hedefimizi bu yıl 17 milyonu geçmek ve yeni bir rekor kırmak. Ukrayna Savaşı'nın devam etmesi bizim için tabii ki olumsuz gösterge, bir an önce bitmesini temenni ediyoruz. Bitmesi durumunda çok daha iyi bir yıl geçireceğimizi söyleyebilirim. Yakın coğrafyamızdaki gerginlikler de bizi etkiliyor ama her zaman söylediğimiz gibi; turizm barışın dilidir" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading