Yandex Metrica

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı açılıyor! İki şehir arası 35 dakikaya düşecek

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı açılıyor! İki şehir arası 35 dakikaya düşecek

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı, 8 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından törenle hizmete açılacak. Dev projenin bölgenin istihdam ve ekonomik gelişimine güç katması bekleniyor.

Ekonomi

06.03.2024, 07:42

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı için uluslararası bağımsız kuruluşların sertifikasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. İnşaat ve hizmete alma çalışmaları TCDD tarafından yürütülen hattın, bölgenin istihdam ve ekonomik gelişimine güç katması bekleniyor.

AK Parti Konya İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 8 Ocak'ta ilk seferini yapacak Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın açılış törenine katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk durağının Konya olacağı belirtildi.

Milyonlarca emekli rahata kavuşuyor! Refah paketi ve zam düzenlemesi ile 3 yeni formül geliyor! Milyonlarca emekli rahata kavuşuyor! Refah paketi ve zam düzenlemesi ile... Haberi Görüntüle

35 DAKİKAYA DÜŞECEK

Erdoğan'ın, buradan hızlı tren ile saat 13.15’te Karaman'a hareket edeceği ifade edilen açıklamada, hızlı tren projesinin hayata geçmesiyle birlikte Konya-Karaman arasının 1 saat 15 dakikadan 35 dakikaya düşeceği ve Marmara, İç Anadolu ile Akdeniz bölgeleri arasında hızlı tren bağlantısının kurulmuş olacağı bildirildi. Proje maliyeti: 235 milyon TL Uzunluk: 102 km

Taksiye zam! O tarihten itibaren geçerli olacak Taksiye zam! O tarihten itibaren geçerli olacak Haberi Görüntüle

15 YAYA ALT GEÇİDİ VAR

Yapılan açıklamada, 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı tren hattı güzergahında 21 araç alt geçidi, 20 araç üst geçidi ve 15 yaya alt geçidi bulunduğu vurgulandı. Proje kapsamında Konya, Karaman, Adana arasında 200 kilometre/saat hıza uygun hızlı tren hattı, Konya ve Ulukışla üzerinden gelen yüklerin, Mersin ve İskenderun limanlarına daha hızlı aktarılması sağlanacak. Günlük 34 çift tren olan hat kapasitesi 3 kat artacak. Mersin Limanı ile Yenice Lojistik Merkezi'nin demir yolu ile bağlantısı güçlendirilecek.

Borsada rekor: Tarihinde ilk kez 11 bin puanı aştı Borsada rekor: Tarihinde ilk kez 11 bin puanı aştı Haberi Görüntüle

ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu hatta çalışmaların sonuna geldiklerini vurgulayarak, "Kısa süre sonra Konya ve Karaman'ı hızlı trenle birbirine bağlıyoruz. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading