SON DAKİKA
Kıyafet alacaklar elinizi çabuk tutun! Giyim sektörüne tarihin en yüksek zammı geliyor

Kıyafet alacaklar elinizi çabuk tutun! Giyim sektörüne tarihin en yüksek zammı geliyor

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, maliyet artışı ve ürün satış oranlarındaki azalma nedeniyle hazır giyim ürünlerine yüzde yüz zam gelmesinin şaşırtıcı olmayacağını açıkladı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:37

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, hazır giyim sektörü için kötü haberi verdi. Öncel, kıyafetlere yüzde 100 oranında zam gelmesinin şaşırtıcı olmayacağını açıkladı.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! İş Kanunu'nda dikkat çeken değişiklik: Haftalık çalışma... Haberi Görüntüle

CİROLAR YÜZDE 80 ARTTI

Ciroların geçen yaza oranla ortalama yüzde 80 arttığı bilgisini veren Öncel, “Birçok marka adet satışlarında hâlâ pandemi öncesindeki rakamları yakalayamadı” dedi.

TCMB faiz kararı ne oldu? Faiz sabit mi tutuldu Şubat... Haberi Görüntüle

YÜKSEK GİRDİ MALİYETİ DEVAM EDİYOR

Sektörde ham madde, enerji, dağıtım ve işçilik başta olmak üzere yüksek girdi maliyetlerinden kaynaklanan baskının devam ettiğini vurgulayan Öncel, kış sezonu ürünlerine yapılacak zamların, yıllık bazda yüzde 100’ü bulacağını dile getirdi.

Kira gelirini doğru beyan etmeyen yandı! Maliye Bakanı Mehmet Şimşek... Haberi Görüntüle

KIŞ SEZONUNDA ZAMLI FİYATLAR GEÇERLİ OLACAK

Yazılı bir açıklama yapan Öncel, “Haziran ayı verilerine göre, ÜFE ve TÜFE arasında 60 puan fark bulunuyor. Firmalar bu maliyetleri önümüzdeki aylarda bir şekilde fiyatlara yansıtmak durumunda kalacak. Kış sezonu ürünlerinde yıllık bazda yüzde 100'e varan fiyat artışları şaşırtıcı olmayacak” dedi.

Aile Bakanlığından son dakika duyurusu! Personel alımları başladı: 18 yaş... Haberi Görüntüle

YAZ SEZONUNDA CANLILIK HAKİM

Tüketicinin de zamların süreceğini beklediğini ifade eden Öncel, “Bu yüzden imkânı olanlar ihtiyaç alışverişlerini öne çekiyor. Dolayısıyla adet satışlarında istenen düzeye ulaşılamasa da perakende sektöründe canlılık devam ediyor” diye konuştu.

Emekliye 3000 TL para iadesi verilecek! SSK, BAĞ-KUR emeklileri dikkat!... Haberi Görüntüle

2019 RAKAMLARI ÖZLENİYOR

Halihazırda yüzde 100 ve üzerinde ciro artışını yakalayan firmaların olduğuna, ancak cirolardaki bu artışın adetlere tam olarak yansımadığına dikkat çeken Öncel, şöyle devam etti:

“Birçok markamız adet satışlarında 2019 rakamlarını yakalamakta zorlanıyor. Cirolardaki büyüme adetten değil, fiyat artışlarından  kaynaklanıyor. Ham madde fiyatlarında bir gevşeme olmakla birlikte diğer girdilerdeki maliyet baskısı sürüyor.”

“Turistlerin de katkısı ile bu hareketliliğin yaz sezonu boyunca süreceğini öngörüyoruz” diyen Öncel, “Ekimden sonrası için bir tahminde bulunmak için henüz erken olmakla birlikte hem sektör hem de tüketici açısından kış sezonunun zorlu geçeceğini söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading