Yandex Metrica
SON DAKİKA
Kırmızı et fiyatlarını düşürecek hamle, yapanlara ceza yağacak, bakanlık inceleme başlattı

Kırmızı et fiyatlarını düşürecek hamle, yapanlara ceza yağacak, bakanlık inceleme başlattı

Kırmızı et fiyatlarıyla ilgili Rekabet Kurulu, fiyat artışları ve arz sıkıntısı üzerine başlatılan ön araştırmaların ardından kırmızı et piyasasına yönelik inceleme başlattı.

Ekonomi

23.01.2024, 21:48

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kırmızı et sektöründe piayasalara yönelik fiyat incelemesi başlattı. Yapılan açıklamada, "Kırmızı etin beslenmedeki önemi ve sektörün yapısı sebebiyle Rekabet Kurumunun başlıca inceleme alanlarından birini oluşturmaktadır. Kurumumuz, son iki yılda, sektöre yönelik bir soruşturma ve iki önaraştırma yürütmüştür." denildi.

Tam 694 milyon ton! Bakan Kacır resmen duyurdu: Türkiye'yi Şampiyonlar... Haberi Görüntüle

iHLAL EDENLERE PARA CEZASI 

Hayvan besiciliğinin yanı sıra et ve et ürünlerinin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir teşebbüsün perakendecilerin raf fiyatlarını belirlediği iddiasına yönelik olarak başlatılan ve uzlaşma usulüyle sonlandırılan soruşturma sonucunda, soruşturma tarafı teşebbüsün alıcılarının yeniden satış fiyatlarını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal ettiğine ve ilgili teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

24 ŞUBAT A101 İNDİRİM KATALOĞU! Cumartesi halk gününde dev indirimler... Haberi Görüntüle

FİYAT ARTIŞLARI YAPISAL SORUNLARDAN KAYNAKLANABİLİR 

Açıklamaya şu şekilde devam edildi;

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışları ve arz sıkıntısı üzerine başlatılan önaraştırmaların odak noktasını ise, sektörde faaliyet gösteren teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar ve/veya teşebbüs birliği kararları ile 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası oluşturmuştur. Ancak, bu önaraştırmalar sonucunda, kırmızı et fiyatlarında son dönemde meydana gelen fiyat artışlarının rekabet karşıtı eylemlerden ziyade sektörün genelinde karşılaşılan çeşitli yapısal sorunlardan kaynaklandığı değerlendirilmiştir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading