banner2

Kiracının kafası rahat edecek! BU UYGULAMA SİZİ FAHİŞ FİYATLARDAN KORUYACAK: Ev sahiplerinin fırsatçılığı sona erecek

Devlet ev kiralarına yeni formülle geliyor. Kiracılar, ev sahiplerinin fahiş fiyatlarından kurtulacak. İşte kiracıların yüzünü güldürecek uygulamanın detayları...

Ekonomi 02.06.2023, 12:26
Abone ol
Kiracının kafası rahat edecek! BU UYGULAMA SİZİ FAHİŞ FİYATLARDAN KORUYACAK: Ev sahiplerinin fırsatçılığı sona erecek

Devlet ev sahiplerinin fahiş fiyatlarına neşteri devlet vuracak. Ev sahiplerinin fahiş fiyatlı kira zamlarından kaçınmaları için uygulanan yüzde 25'lik zam politikalarının ardından Konutlarda kira artış oranlarına getirilen yüzde 25 oranındaki zam sınırının, 11 Haziran 2002-1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde geçerli olacağı belirtilmişti. Bu uygulama Temmuz ayında yüzde 25 zam sınırının yeniden uzatılması ile devam edecek.

DEVLET EV KİRALARINA EL ATIYOR

Fahiş ev kiralarına Adalet Bakanlığı el atıyor. Kira artışları konusunda yapılacak yasal düzenlemeyle "hapis, adli para yada para cezası" olacak şekilde 3 farklı ceza yöntemi geliyor. Taşınmazın yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat, konumu, niteliği göz önüne alınarak bölge değerleri tespit edilecek. Bu kriterlerin üzerinde kira rakamı belirleyenlere adli ve idari para cezaları verilecek.

ŞİKAYETLER NEREYE YAPILACAK?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, deprem fırsatçılarına tepki göstererek, "Ağır cezalar öngören düzenlemeler yapacağız. Mevcut ceza kanunumuz yeterli değil. Cumhurbaşkanımıza arzımızdan sonra bu konuyu TBMM’nin gündemine getireceğiz." demişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, fahiş kira artışlarına yönelik tepkisini dile getirirken vatandaşlara çağrıda bulunarak "Buradan da karakollarımızdan 112'ye kadar, her türlü kamuda başvurulabilecek noktaya kadar başvurmalarını istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!