Yandex Metrica

İstanbulluya müjde! Bakırköy - Kirazlı Metro hattı yarın açılıyor

İstanbulluya müjde! Bakırköy - Kirazlı Metro hattı yarın açılıyor

Ulaştırma Bakanlığı tarafından inşa edilen Bakırköy Sahil-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı yarın açılıyor. 8,4 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşan saatte 80 kilometre hızla hareket ederek günde 1 milyon yolcunun taşıyabiliyor.  

Ekonomi

12.03.2024, 14:25

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı mega kent İstabul'a bir metro daha kazandırıyor. Bakırköy- Kirazlı Metro Hattı’nda test ve devreye alma çalışmaları sona erdi. Yeni metro hattıyla ilgili detaylı bilgiyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, verdi.

8,4 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşan saatte 80 kilometre hızla hareket ederek günde 1 milyon yolcunun taşınabileceği, ‘Bakırköy Kirazlı Metro Hattı’ yarın saat 17.00'da açılacak. Açılış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

Kefil şartı yok! Emeklilere düşük faizle 50 bin TL nakit para verilecek: İşte 50 bin TL ihtiyaç kredisi için istenen şartlar... Kefil şartı yok! Emeklilere düşük faizle 50 bin TL nakit... Haberi Görüntüle

METRO HATTI YARIN AÇILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklamasında, Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı'ndaki çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Bugün açılışa ilişkin basın açıklaması yapan Bakan Uraloğlu, "Raylı sistemleri güçlendiren projeleri bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz. Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattımızın ardından yarın Cumhurbaşkanımız İstanbul'un en önemli kent içi ulaşım problemlerinden biri olan metro hattımızı başarıyla tamamlayarak hizmete açıyoruz. İstanbul'u bir baştan diğer başa modern raylı sistemler ağlarıyla donatma çalışmalarında son yıllarda büyük bir yol kazandık. 2023 yılında İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattını ve Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı'nı, bu yıl ocak ayı içerisinde Gayrettepe - İstanbul Havalimanı metro hattımızı, 2 hafta önce de Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattımızı vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tüm bu projelerle İstanbul'da yapımını tamamlayıp halkımızın vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz metro ağlarımız 139,3 kilometredir." dedi.

Bakan Uraloğlu duyurdu: Fahiş bilet fiyatlarına sıkı denetim! Bakan Uraloğlu duyurdu: Fahiş bilet fiyatlarına sıkı denetim! Haberi Görüntüle

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU HEDEFİ

Yeni hat, 8,4 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşan ve saatte 80 kilometre hızla hareket ederek günde 1 milyon yolcu taşıyacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, megakente bir metronun da kazandırılacağı programa katılarak açılışı yapacak.

Kakao krizi neden var 2024? Çikolata fiyatları zamlanacak mı, neden? Kakao krizi neden var 2024? Çikolata fiyatları zamlanacak mı, neden? Haberi Görüntüle

HATTIN ENTEGFRE OLDUĞU BÖLGELER

Bakırköy’den başlayacak metro hattı projesinin Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı istasyonlarından oluştuğunu ifade eden Uraloğlu, hattın Kirazlı İstasyonunda, Başakşehir-Kirazlı Hattı ile, İncirli İstasyonunda, Metrobüs ve Aksaray-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ile, Özgürlük Meydanı İstasyonunda, Marmaray ile, Bakırköy İstasyonunda, İdo Deniz Otobüsleri ile entegre olacağını bildirdi.

SGK'den milyonları ilgilendiren açıklama: Tarihler uzatıldı SGK'den milyonları ilgilendiren açıklama: Tarihler uzatıldı Haberi Görüntüle

ULAŞIM SÜRESİ KISALACAK

Uraloğlu, metro hattının Kayaşehir ile Bakırköy İDO arasında 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-İncirli kesiminde 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı hattında 27 dakika, Metrokent-Özgürlük Meydanı kesiminde 30 dakikada seyahat imkanı sağlayacağını aktardı.

Metro hattının 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik kazancına dikkati çeken Uraloğlu, projenin kara yolu bakım ve işletme kazancının 2,4 milyar dolar, kaza kazancının 71,5 milyon dolar, zaman kazancının 3,6 milyar dolar olmak üzere toplam 6,1 milyar dolar olacağını ifade etti.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading