SON DAKİKA
İşsizlik maaşında yeni dönem! En düşük rakam bakın kaç TL oldu

İşsizlik maaşında yeni dönem! En düşük rakam bakın kaç TL oldu

Asgari ücretin yükselmesiyle birlikte işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı da değişiklik gösterdi. İşte son rakamlar...

Ekonomi

23.01.2024, 19:29

Yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

İstanbul’da kentsel dönüşüme hibe ve kredi desteği: Resmi Gazete’de yayımlandı Haberi Görüntüle

BİRÇOK KALEMDE DEĞİŞİKLİK OLDU

Yeni asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemde değişiklik yaşandı.

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınıyor.

İşsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplandığından yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira şeklinde uygulanacak. Bu rakamlardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

TRT Haber'in haberine göre, asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ederken yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı 6 bin 471 liraya yükseldi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading