SON DAKİKA
İşbirliği derinleşecek: Rusya ve Türkiye arasında imzalar atıldı! İlişkiler güçlenecek ve ileriye taşınacak

İşbirliği derinleşecek: Rusya ve Türkiye arasında imzalar atıldı! İlişkiler güçlenecek ve ileriye taşınacak

Türkiye ile Rusya arasında yeni protokoller imzalandı. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak ile bir araya gelen Ticaret Bakanı Ömer Bolat imzalanan protokol sonrası basın mensuplarının karşısına geçti. Bakan Bolat, protokolde yer alan maddeleri hayata geçirerek Rusya-Türkiye ilişkilerini daha ileri bir seviyeye taşımak istediklerini söyledi.

Ekonomi

23.01.2024, 21:45

Türkiye-Rusya Ticaret ve Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Karma Komisyonu 18. Dönem Toplantısı kapsamında bir araya gelen Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak açıklamalarda bulundu. 

Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekli ikramiyeleri ne kadar oldu 2024?... Haberi Görüntüle

TİCARETTEN SANAYİYE BİRÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİ

Protokolde yer alan maddeleri hayata geçirerek Rusya-Türkiye ilişkilerini daha ileri bir seviyeye taşımak istediklerini belirten Bolat,  "Protokolde; ticaret, gümrük, enerji, tarım, sanayi, standardizasyon, ulaştırma, turizm, müteahhitlik gibi birçok başlıklar bulunuyor." dedi.

Ramazan fırsatçıları yine hortladı: Denetimler kimin umurunda etiketler hızla değişti Haberi Görüntüle

"ROTAYI BELİRLEYEN BİR YOL HARİTASI"

"Protokolü, Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda izleyeceği rotayı belirleyen bir yol haritası olarak nitelendirebiliriz" diyen Bolat, "Türkiye olarak bizim Rusya ile olan ilişkilerimizi belirleyen temel faktör, tarihi bağlar, iyi komşuluk ilişkileri, ortak menfaatlerimiz ve bağımsız karar alabilme kabiliyetidir. Bu anlayışa uygun olarak, karşılıklı adımlarımızı hızlandırarak iki ülke halkının refah seviyesinin artışına katkı sağlayacak çabalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda konuştu: 'Turizm... Haberi Görüntüle

6 MİLYON RUS TURİST

Son yıllarda ticaret, turizm ve enerji alanında iki ülkenin büyük ölçüde yol kat ettiğini belirten Bolat,  "2013 yılında sadece 33 milyar dolar olan ikili ticaret hacmimiz, 2022 yılı sonunda 68 milyar doları geçmiştir, bu yıl sonunda yaklaşık 6 milyonun üzerinde Rus turisti ülkemizde ağırlamış olacağız." dedi.

Ehliyeti olanlara güzel haber! Kamuya 23.462 TL maaşla KPSS’siz daimi... Haberi Görüntüle

100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

Sözlerine devam eden Bolat, "İki ülke arasındaki ticaretin dengeli ve sürdürülebilir bir çerçevede geliştirilerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlenen 100 milyar Dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için yoğun çaba sarf edilmektedir" şeklinde konuştu.

Gram altın sınırda! Altın fiyatları güne nasıl başladı? İşte 13... Haberi Görüntüle

14 MİLYARLIK RUS YATIRIMI

Bakan Bolat, Türkiye'nin Rusya ile ikili ekonomik ilişkilerinde ticaret ve turizm kadar ikili yatırım ve müteahhitlik ilişkilerinin de önem arz ettiğine dikkat çekerek, "Rusya'daki 3 milyar dolar civarında olan Türk yatırımları Rus ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.  Aynı şekilde Türkiye'ye gelmiş olan 14 milyar dolarlık Rus yatırımları da Türk ekonomisi için değerlidir. Bu kapsamda, karşılıklı yatırımların artması en önemli hedeflerimizden olmaya devam edecektir." dedi.

"Türk firmaları müteahhitlik alanında Rusya'da bugüne kadar yaklaşık 98 milyar dolarlık 2 bin 135 inşaat projeleri üstlenmiştir" diyen Bolat, "Türk müteahhitleri ve teknik müşavirlik firmaları Rusya'nın alt ve üstyapısının daha da geliştirilmesine katkı sağlamaya devam etmeye hazırdır. Ulaştırma ve lojistik konularında, ürünlerimizin daha hızlı ve güvenli bir şekilde taşınabilmesinin sağlanması amacıyla lojistik ilişkilerimizi çeşitlendirmek arzusundayız" ifadelerini kullandı

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading