Yandex Metrica

İmzalar atıldı: AB'den Türkiye'ye deprem desteği!

İmzalar atıldı: AB'den Türkiye'ye deprem desteği!

Avrupa Birliği, Türkiye’deki deprem felaketi için Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda toplanan 1 milyar euroluk desteğin 400 milyonu için dün Brüksel’de imzalanan anlaşmayla resmiyete döktü. 

Ekonomi

09.02.2024, 15:28

İsveç’in AB Başkanlığı sırasında geçen yıl Mart ayında Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenlenmiş, Türkiye’nin 11 ilinde ve Suriye’nin kuzeyinde yaşanan 6 Şubat depremlerin yaralarını sarmak için toplamda 7 milyar euro bağış toplanmıştı. 

Ekonomide dengeli büyüme meyvesini verdi: Küresel ihracatta tarihi zirve! Ekonomide dengeli büyüme meyvesini verdi: Küresel ihracatta tarihi zirve! Haberi Görüntüle

400 MİLYON EURO İÇİN ANLAŞMA 

Avrupa Birliği Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelerek yardım paketinin 400 milyon eurosu için anlaşma imzalandı.

Bugün dolar ve euro alış-satış ne kadar 2024? 23 Nisan dolar, euro, gümüş ne kadar oldu? Bugün dolar ve euro alış-satış ne kadar 2024? 23 Nisan... Haberi Görüntüle

YARDIM NEREDE KULLANILACAK? 

AB’nin yürütme organı AB Komisyonu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Türk makamları bu yardımı şu amaçlarla kullanmayı planlıyor; sağlık, eğitim ve su ve atık su yönetimi alanlarında altyapının onarılması. Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için geçici barınma sağlamak. Ülkenin zengin kültürel mirasını korumaya yönelik önlemlerin uygulanması” denildi.

Komisyon, 400 milyon euroluk yardımın Türkiye'ye tek taksitte ödeneceğini belirterek Türkiye'nin fonları 18 ay içinde kullanacağı ve kullanım sonrası uygulamaya ilişkin rapor hazırlayacağı kaydedildi.  

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading