Yandex Metrica

İkinci el otoda zam sinyali: Araç alacaklara uzmanlardan uyarı geldi: Elinizi çabuk tutun

Kış ayında yaprak kıpırdamayan ikinci el oto piyasası bahar ayının gelmesiyle birlikte hareketlenmeye başladı. Araç piyasasına artan talep sonrası satış rakamlarına yukarı yönlü bir revize an meselesi oldu. Peki araç fiyatları bayram sonrası artar mı? En uygun araç ne zaman alınır?

Ekonomi

20.04.2024, 21:25

Araç alacaklara uyarılarda bulunan uzmanlar yaz ayı ile 2. el oto piyasası alev alacak, elinizi çabuk tutun uyarısında bulundu. Peki araç fiyatları bayramdan sonra yükselecek mi, düşecek mi? En uygun araç ne zaman alınır?

Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı aramadı Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı... Haberi Görüntüle

BAYRAMDAN SONRA FİYATLAR ARTAR MI?

İkinci el oto piyasasına ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, "Otomobil piyasasında ilk hareketlilik Şubat ayı itibariyle başlamıştı. Mart ayında artarak devam eden satış adetlerinin ardından yaklaşan Ramazan Bayramı etkisiyle Nisan ayında da hareketlilik artarak devam ediyor" dedi.

Sözlerine devam eden Ertemel, "Yaz sezonunun yaklaşması sebebiyle sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik önümüzdeki aylarda da sürecektir" ifadelerini kullandı.

353,8 milyon dolarlık sipariş: ASELSAN yeni sözleşmeye imza attı 353,8 milyon dolarlık sipariş: ASELSAN yeni sözleşmeye imza attı Haberi Görüntüle

İKİNCİ EL OTO CAZİP KONUMDA

İlk defa araç alacaklara, otomobilini yenilemek isteyenlere uyarılarda bulunan Ertemel, "Özellikle ikinci elde sözünü ettiğimiz hareketlilik şu an için beklenen seviyenin altında olmasına rağmen sıfır otomobilde yaşanan fiyat artışları sonrası ikinci el otomobil daha cazip konumda olduğundan, kullanıcı tercihinin ikinci el piyasasına kayarak ikinci elde beklenen seviyeye yaz aylarında ulaşılacağı ve yılın ikinci yarısının 'otomotivde ikinci el dönemi' olacağı kanaatindeyiz." şeklinde demeç verdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan emlakçılar için yeni karar: O şart kaldırıldı! Ticaret Bakanlığı'ndan emlakçılar için yeni karar: O şart kaldırıldı! Haberi Görüntüle

ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Araç fiyatlarına etki eden faktörleri sıralayan Ertemel, "ana unsur döviz kuru ve maliyetler. Bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda özellikle yaz ayları ve sonrası otomobil fiyatlarında artış görülebilir." dedi.

"Fiyatları belirleyen diğer önemli faktörlerden bir tanesi de talep" diyerek sözlerine devam eden Ertemel, "Yaz ayları itibariyle öngörülen seviyenin yakalanması ile beraber talep artacağından, döviz kurunda bir değişim olmasa dahi artan talebe istinaden otomobil fiyatlarında artış görülebilir. Ancak Ticaret Bakanlığımızın aldığı tedbirler ve bu sayede sağlanan piyasa koşulları neticesinde fiyat artışları geçmiş yıllardaki gibi olağan dışı ve hızla değil, belirttiğimiz faktörlere paralel olarak kabul edilebilir oranlarda olacaktır." şeklinde konuştu.

Türkiye'de çıkartılıyor! Yeraltı hazinesinin değeri göz kamaştırıcı Türkiye'de çıkartılıyor! Yeraltı hazinesinin değeri göz kamaştırıcı Haberi Görüntüle

"YÜZDE 30 İNDİRİM"

Sözlerine devam eden İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, "Sıfır otomobilde liste fiyatları sabit tutulurken birebir irtibat noktasında %20-25 oranında oldukça önemli oranda indirimler sunuluyordu. Bu süreçte artan döviz kuru ve enflasyon da düşünülürse geçmiş dönemde yapılan indirimlerin %30 gibi ciddi oranları bulduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Ertemel ayrıca, "Aralık ayı itibariyle maliyetlere bağlı olarak sıfır otomobilde yapılan bu indirimler aydan aya kademeli olarak azaltılmaya başlamıştı." dedi.

TC kimliklerinizin son hanesine dikkat! 0-2-4-6-8 olanlara Garanti BBVA'dan süper kredi fırsatları! TC kimliklerinizin son hanesine dikkat! 0-2-4-6-8 olanlara Garanti BBVA'dan süper... Haberi Görüntüle

İKİCİ EL OTOMOBİLDE ZAM SİNYALİ

Araç piyasasında kampanyaların devam etmesine ve liste fiyatlarının sabit olmasına rağmen sunulan indirimler aydan aya azalarak bu manada otomobil fiyatlarının yükseldiği bir dönem oldu diyeren sözlerine devam eden Ertemel, "Elbette bu süreçte yine maliyetlere bağlı olarak liste fiyatlarında artışa giden markalar da var. Dolaylı ve direkt olarak maliyetlere etki eden unsurlarda artışlar devam ettiği takdirde sıfır otomobil fiyatları da artmaya devam edecektir." şeklinde konuştu.

Emekliye bayram ikramiyesi alanlara büyük müjde! SSK, Bağ-Kur emeklilerinin beklediği fırsat geldi! Emekliye bayram ikramiyesi alanlara büyük müjde! SSK, Bağ-Kur emeklilerinin beklediği... Haberi Görüntüle

İKİNCİ EL PİYASASINA ÖZEL PARANTEZ

"Fiyatlar noktasında ikinci el piyasasına özel bir parantez açmakta fayda var." diyen Ertemel, "Sıfır fiyatları kademeli olarak artmasına rağmen, ikinci elde kış aylarında yaşanan durağanlık sebebiyle fiyatlar neredeyse sabit kalmıştı. Mevcut dönemde de halen sıfır fiyatlarına paralel oranla yükseliş olmadığını ve bu sebeple fiyat makasının olması gerekenden daha fazla açılarak ikinci el otomobil fiyatlarının daha cazip konuma geçtiğini söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Ertemel, "İkinci el otomobil piyasasında beklenen talebin ilk emareleri başlamış durumda. Yaz ayları itibariyle beklenen talebin yakalanmasıyla beraber ikinci el fiyatları bu süreçte sıfır otomobile istinaden bir miktar daha fazla oranda yükseliş gösterebilir." dedi.

Ayrıca uzman isim "Tüm bu piyasa koşulları ve süreç değerlendirildiğinde, içinde bulunduğumuz dönemde otomobil almayı düşünen vatandaşlarımızın tercih, ihtiyaç ve bütçelerine göre ikinci el veya sıfır otomobil almaları avantajlı olacaktır." dedi.

Kiracılara müjde! Ev sahipleri dizlerini dövecek: TCMB Başkanı Karahan açıkladı Kiracılara müjde! Ev sahipleri dizlerini dövecek: TCMB Başkanı Karahan açıkladı Haberi Görüntüle

EN ÇOK HANGİ OTOMOBİLLER SATILIYOR?

En çok hangi model otomobiller satılıyor sorusuna da doğrudan devam veren Ertemel, "Gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil piyasasında en çok tercih edilen otomobillerin başında C Segment aile otomobili Fiat Egea ve B Segment Hatcback otomobil olan Renault Clio geliyor. Yine Renault Megane, Toyota Corolla gibi benzer segment araçlar sunduğu konfor, işlevsellik ve fiyat performansı sebebiyle en çok tercih edilen otomobiller arasında." dedi.

Açıklamalarına devam eden Ertemel, "Son yıllarda Çin Menşeli markaların yaptığı atılımlar neticesinde özellikle Chery markası da sahip olduğu modellerle kullanıcı beğenisi kazanarak bu listenin ilk sıralarında yer almış durumda." diyerek sözlerine son verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading