Yandex Metrica

İki yüzlü Batı, enerji krizi nedeniyle soluğu Afrika'da aldı

İki yüzlü Batı, enerji krizi nedeniyle soluğu Afrika'da aldı

Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği küresel enerji krizi Avrupa liderlerini zora soktu. Batı ülkelerinin yöneticileri, enerji krizini atlatabilmek için çareyi Afrika ülkelerine çok sayıda ziyaret gerçekleştirmekte buldu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:41

Küresel enerji krizinin tetiklenmesi ile birlikte Batılı liderler soluğu 'geleceğin pazarı' olarak gördükleri Afrika'da aldı. 

Emekli ve asgari ücretliye müjde: 8-9-10-11-12 haziranda ödeme yapılacak Emekli ve asgari ücretliye müjde: 8-9-10-11-12 haziranda ödeme yapılacak Haberi Görüntüle

PEŞ PEŞE ZİYARETLER

Unuttukları toprakları enerji krizi korkusuyla ziyaret eden Batı ülkelerinin liderleri, sanki Afrika'yı sömürgeleştirmeye çalışmamışlar gibi yerel halk ile samimi görünen pozlar verdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un mayıs ayında Senegal, Nijer ve Güney Afrika'yı kapsayan Afrika turunun ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da geçen ay Kamerun, Benin ve Gine Bissau'ya gitti.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella geçen ay zengin gaz rezervlerine sahip Mozambik'in ardından Zambiya'yı ziyaret etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Mısır, Etiyopya, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti ziyaretinin hemen ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Güney Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Ruanda'da temaslarda bulunması dikkati çekti.

Kimse bunu beklemiyordu! Ayvalık'ta alkole ödenen tutar dudak uçuklattı Kimse bunu beklemiyordu! Ayvalık'ta alkole ödenen tutar dudak uçuklattı Haberi Görüntüle

AFRİKA ÜLKELERİYLE ORTAKLIK KURMANIN YOLLARINI ARIYORLAR

Güney Afrika Üniversitesinden Siyaset Uzmanı Dirk Kotze, "herkesin, gördüğü fırsatlardan ötürü" Afrika'yla ortaklık kurmanın yollarını aradığı değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın kıtadaki etkisinin daha çok Kuzey Afrika'da olduğunu ifade eden Kotze, Sahra Altı Afrika'da ABD ile Rusya arasında doğrudan bir çekişmenin bulunduğunu söylemenin doğru olmayacağını belirtti.

Kotze, "Rusya, Afrika'da bir tehdit olarak görülen Çin gibi ekonomik bir dev değil." görüşünü paylaştı.

ABD'nin aşı ihraç etmek ve enerji fırsatlarından yararlanmak için çabaladığını kaydeden Kotze, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Batılı ülkelerin gaz ihtiyacını karşılamak için Afrika'ya yüzünü döndüğünü söyledi.

Çin ve ABD'den çifte darbe: Altında çöküş başladı: Gram altın, çeyrek altın ne kadar? Çin ve ABD'den çifte darbe: Altında çöküş başladı: Gram altın,... Haberi Görüntüle

AFRİKA AVRUPA ÜLKELERİNİN BASKISI ALTINDA

Güney Afrikalı siyasi analist Iqbal Jassat, Avrupa'nın Rusya'yla ayrılığının ardından "çaresiz" şekilde Afrika'ya ilgisini artırdığını ifade etti.

Afrika'da ülkelerin sahip oldukları gaz ve petrol rezervinden ötürü Avrupa ülkelerinin baskısı altında olduğunu kaydeden Jassat, ancak Afrika'nın bu ihtiyacı karşılayacak kapasitesinin sınırlı olduğunu hatırlattı.

Somali Ulusal Üniversitesinden Profesör Mustafa Mheta da ziyaretlerin, Afrika'nın ihtiyaç duyulan kaynakları sağladığı müddetçe ne kadar stratejik bir konumda olduğunu gün ışığına çıkardığını dile getirdi.

Türkiye'nin gücüne güç katacak proje: Tam 535 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda altın aranacak! Türkiye'nin gücüne güç katacak proje: Tam 535 futbol sahası büyüklüğünde... Haberi Görüntüle

"EŞİT ORTAKLIK" VURGUSU

Rusya-Ukrayna Savaşı'nda taraf tutmayan ve Batı ülkelerine açıkça destek vermeyen Güney Afrika'da "eşit ortaklık" mesajı veren Blinken, bazı Afrika ülkelerinin "alternatifsizlikten" ötürü Rusya'ya iş birliği yapmaya zorlandığını dile getirmişti.

ABD'nin Sahra Altı Afrika ülkelerini büyük bir stratejik güç olarak değerlendirdiğini belirten Blinken, ülkesinin Afrika uluslarıyla ekonomi, iklim, enerji, demokrasi ve uluslararası ilişkiler konularında eşit ortaklar olarak birlikte çalışmak istediğini ifade etmişti.

Afrika ülkelerine hiçbir şey dikte etmeyeceklerini vurgulayan Blinken, başka bir ülkenin de bunu yapamayacağını söylemişti.

Lavrov ise ziyaret ettiği her ülkede Batı'nın her sorun için Rusya'yı suçladığını tekrarlayarak gıda krizinden kendilerinin sorumlu olmadığını anlatmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading