Yandex Metrica

İhracatçılardan yeni asgari ücret açıklaması: Beklentilerin karşılandığı bir artış oldu

İhracatçılardan yeni asgari ücret açıklaması: Beklentilerin karşılandığı bir artış oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2023 yılının ikinci yarısında geçerli olacak asgari ücretin brüt 13 bin 414 lira, net 11 bin 402 lira olarak uygulanacağını açıkladı. Yeni asgari ücreti değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu, "Enflasyon yolunda beklentilerin karşılandığı bir artış oldu.'' yorumunu yaptı.

Ekonomi

02.05.2024, 21:59

İhracat birliklerinin temsilcileri, yaptıkları açıklamada, yılın ikinci yarısında uygulanacak olan asgari ücret zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, "Enflasyon yolunda beklentilerin karşılandığı bir artış oldu. Çalışanlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmek için de olumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu artışın aynı zamanda iç piyasada da bir hareketlilik getireceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

7 milyar lira vergi cezası hangi şirketlere-firmalara kesildi, belli oldu mu? Demir-çelik sektöründe 7 milyar TL'lik rekor ceza! 7 milyar lira vergi cezası hangi şirketlere-firmalara kesildi, belli oldu... Haberi Görüntüle

''REFAH SEVİYESİNİN ARTIRILMASI İÇİN YAPILAN ARTIŞ ÖNEMLİ''

İstanbul Tekstil ve Ham maddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz ise asgari ücret artışının hayırlı olmasını dilerken, çalışanların refah seviyesinin artırılması için yapılan artışı önemli bulduklarını ancak işveren tarafında da bu artışların üretim maliyetlerine kaçınılmaz olarak etkileri olduğunu belirtti. Öksüz, "Dolayısıyla tüm tarafların ortak yaklaşımıyla çalışanlarımızın refah seviyesini artıracak, işverenlerimizin de artan üretim maliyetleri neticesinde küresel rekabet gücünün göz ardı edilmediği bir çözüm beklediğimizi vurgulamak isterim." ifadelerini kullandı.

''ÇALIŞANIN GEÇİCİ SÜRE MEMNUN OLACAĞI BİR HAMLE

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Güven Karaca ise çalışanlar ne kadar güçlü olursa üretimin de o kadar güçlü olacağını ancak asıl sorunun enflasyon olduğunu kaydetti. Karaca, "Enflasyonun çözülemediği noktada asgari ücret artışları, dünyada resesyon olduğu bu ortamda işverenin maliyetlerine yansıtamadığı bir kalem, çalışanın ise geçici süre memnun olacağı bir hamle olarak kalacaktır." ifadelerini kullandı.

''YAPILAN ZAMMIN BİR KARŞILIĞI OLACAĞI KANAATİNDEYİM''

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hayri Diler ise yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dilerken, bu artışla birlikte aynı zamanda enflasyonun da dizginlenmesi gerektiğini dile getirdi. Diler, "Böylece yapılan zammın da bir karşılığı olacağını kanaatindeyim. Bunların dışında ihracatçılar olarak döviz kurlarında da bir yükseliş olması gerektiğini söylemeliyiz. İhracatçılar olarak kurların uzun süredir aynı kaldığı ortamda, artan TL maliyetlerle zarar ettiğimizi de belirtmeliyim. Çalışanlarımızın alacağı ücretlerle refaha kavuşması en büyük temennimiz ancak üreticiler olarak artan TL maliyetlerimizin de dikkate alınmasının büyük önem taşıdığına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading