SON DAKİKA
Hedef 1,1 trilyon! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: Bu yılı 4.4 büyüme ile kapatacağız

Hedef 1,1 trilyon! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: Bu yılı 4.4 büyüme ile kapatacağız

Ekonomi zirvesinde kritik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "2023 yılında ekonomimizin 1,1 trilyona yakın büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz. OVP'ye göre bu yılı yüzde 4,4 civarında bir büyüme ile kapatmayı ön görüyoruz. 2024'ün ortalarından itibaren enflasyonda belirgin bir şekilde düşüş gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Ekonomi

23.01.2024, 22:27

Türkiye ekonomisinin yılsonu rakamlarına ve gelecek dönemdeki hedeflere ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomide belirsizliği azaltacak ve öngörülebilirliği artıracak çalışmalara hız verdiklerini belirtti. Sözlerine devam eden Yılmaz, "Yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı öncelikli hale getiren politikalarla, sürdürülebilir büyümeyi ve kalkınmayı öngörüyoruz. Hazırladığımız 5 yıllık kalkınma planımız ve OVP ile de politika belirsizliklerini ortadan kaldırdık" şeklinde konuştu.

Tüpraş en büyük kar oranını açıklamaya hazırlanıyor! Tüpraş(TUPRS) BIST100 hedef... Haberi Görüntüle

"DİSİPLİNİ ELDEN BIRAKMAMALIYIZ"

Merkez Bankası'nın güncellenmiş para politikasını hayata geçirdiğini bildiren Yılmaz, "Maliye politikalarını disiplinli bir şekilde depremin ortaya çıkardığı ekstra harcamalara rağmen disiplini elden bırakmamaya devam ediyoruz." dedi. 

Kadınlar mı daha çok mutlu erkekler mi? TÜİK bu sorunun... Haberi Görüntüle

SON 20 YILDA 5.4 BÜYÜME

"Son 20 yılda Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 5,4 büyüme kaydetti." diyen Yılmaz, "Aynı dönemde dünyanın ortalama yıllık büyüme oranı 3,6 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi 20 yıllık süreçte yıllık ortalama 1,8 puan dünya ekonomisinin üzerinde büyüme performansı gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

Altın alacaklar dikkat! Sakın bu oyuna gelmeyin: Üzerindeki Atatürk figürüne... Haberi Görüntüle

"DÜNYANIN EN BÜYÜK 17. EKONOMİSİNE SAHİBİZ"

Sözlerine devam eden Yılmaz, Türkiye'nin nominal dolar bazında şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu belirterek, "2023 yılında ekonomimizin 1,1 trilyona yakın büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz. Şu anda 12 aylık geriye gittiğimizde zaten bunu yakalamış durumdayız. Bu yılın ilk 9 ayında 4,6 büyüme kaydettik. " dedi.

Trendyol halka arz mı oluyor? Trendyol Borsa İstanbul(BIST100) işlem görmeye... Haberi Görüntüle

HEDEF 4.4'LÜK BÜYÜME

"Dünyanın yine yüzde 3 ve hatta yüzde 3'ün altında büyümesi öngörülen bir dönemde, 4,6 bir büyüme sağlıyoruz" diyen Yılmaz, "Depreme rağmen ve enflasyon tedbirlerine rağmen büyümemizi belli bir hızda devam ettiriyoruz. OVP'ye göre bu yılı yüzde 4,4 civarında bir büyüme ile kapatmayı ön görüyoruz" şeklinde konuştu.

Akaryakıtta indirim müjdesi! Benzin ve motorine indirim mi gelecek? 19... Haberi Görüntüle

"ÇEKİRDEK ENFLASYON YÜZDE 2'NİN ALTINDA"

"Çekirdek enflasyon yüzde 2'nin altına inmiş durumda. 2024'ün ortalarından itibaren enflasyonda belirgin bir şekilde düşüş gerçekleşecek" diyen Yılmaz, " İhracatımız çok iyi gidiyor. Dünya daraldığı halde ihracatımız gerçekten güçlü bir performans gösteriyor. En son Kasım ayında 23 milyar doları aştık. Türkiye'nin tarihindeki en yüksek Kasım ayı ihracatı oldu. Yıllık bazda ise OVP'ye göre 255 milyar doları aşmayı hedefliyoruz." dedi.

TOKİ ANKARA ARSA KURA SONUÇLARI SORGU PANELİ - 2024 Ankara... Haberi Görüntüle

"REZERVLERİMİZ 140 MİLYAR DOLARI AŞTI"

"En yakından sonuçları gördüğümüz rakamlardan birisi de rezervlerimiz." diyen Yılmaz, "Geçtiğimiz Mayıs ayında brüt rezervlerimiz 98,5 milyar dolara kadar düşmüştü. Dün itibariyle yapılan duyuruda, 140 milyar doları aşmış durumdayız. Bu da Türkiye için bir rekor. Bir taraftan bütçe açığını kontrol ederken diğer taraftan da cari açığını aşağı çekme gayretindeyiz." diye konuştu.

Akaryakıtta indirim müjdesi! Benzin ve motorine indirim mi gelecek? 19... Haberi Görüntüle

CARİ AÇIK YÜZDE 4'LERE DÜŞECEK

"Son dönemde ciddi anlamda da cari açıkta bir düzelme var." diyen Yılmaz, "Yılın ilk yarısında daha yüksekti. İkinci yarısındaki 4 aylık cari açığa bakarsanız, yılsonu itibariyle 4-5 milyar dolar seviyelerinde bir düzeye inmiş durumda. Yılsonu itibariyle cari açığımız yüzde 4'ler seviyesine düşmüş olacak" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading